Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ: Hükümetten Kamu İşçisi için Yeni Zam Teklifi Geldi

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, hükümetin kamu işçisi için yeni teklifinde bulunduğunu açıklayarak yeterli bulmadıklarını belirtti. Detaylar haberde;
TÜRK-İŞ: Hükümetten Kamu İşçisi için Yeni Zam Teklifi Geldi
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında bir araya geldi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde toplantının, yaklaşık bir saat sürdüğü ve basına kapalı yapıldığı bildirildi. Toplantının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık bir aydır devam eden kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerin sürdüğünü belirten Atalay şöyle konuştu;

“Kamu işvereni adına TÜHİS’in (Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) önceki hafta yaptığı teklif, taban ücretin 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve ilk altı ay yüzde 30 zam yapılması şeklindeydi.”

Bugün TÜRK-İŞ’te kamu koordinasyon kurulunun toplandığını bildiren Atalay, Bilgin’in daveti üzerine bahsi geçen toplantının gerçekleştiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bilgin Ücret Artışını Yüzde 40’a Yükseltti

Bilgin’in işveren sendikasının verdiği 11 bin 500 lirayı yeterli bulmadığını bildirerek, ücreti 12 bin liraya çektiğini dile getirdi. Önceden teklif edilen yüzde 30’luk artışı da yine yeterli bulmadığı ve yüzde 40’a yükselttiğini ekledi.

Bilgin’in tekliflerinin önemli ve güzel bir gelişme olduğuna işaret eden Atalay, bu aşamada karar verme durumunda olmadıklarını savunarak, “Şu anda geldiğimiz noktada yeni teklif 12 bin lira taban ücret ve ilk altı ay için yüzde 40 zam düzeyinde.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu görüşmelerin Ramazan Bayramı’na yetişmeyeceğinin altını çizen Atalay, bayram bitiminde bir neticeye varılacağını paylaştı.

Kamu işçilerinin yaklaşık yarısının ücretinin taban ücret düzeyinde olduğunu dile getirerek, “Taban ücretin 11 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltilmesi iyi ama bunun daha yukarıya çekilmesi lazım. Yüzdelik artışın 30’dan 40’a çıkartılması güzel ama bizim için yeterli değil.” dedi.

Toplumun alım gücüyle ilgili sıkıntısının devam ettiğine işaret eden Atalay, TÜRK-İŞ’in görevinin temsil ettiği insanların alım gücünü artırmak olduğunu vurguladı.

Atalay açıklamasında bugün gelen teklifi küçümsemediğini de belirterek, yüzde 40’ı geçmek istediklerini kaydetti.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan ise açıklamada, yeni teklifinin önemli bir aşama olduğunu ancak TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ için yetersiz olduğunu aktardı.

Söz konusu teklifi yorumlayan Arslan, teklifin hem sendikaların hem de üyelerin beklentilerinin altında kaldığı için kurumlar ve Bakan Bilgin tarafından tekrar değerlendirilmesini talep ettiklerini söyledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın