Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kalekim’in Net Satışları 3. Çeyrekte Yüzde 169 Arttı

3. çeyrek finansal bilançosunu açıklayan Kalekim Kimyevi Maddeler, bu dönemde 89 milyon TL net kar elde etti.
Kalekim’in Net Satışları 3. Çeyrekte Yüzde 169 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2022 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları ile 2022 beklentilerini açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamaya göre şirket yılın üçüncü çeyreğinde 561 milyon TL net satış bildirdi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde net satışlar ihracattaki büyüme, kur artışı ve fiyatlama sayesinde yıllık bazda yüzde 169 oranında arttı.

Şirketin pazardaki talep koşullarında dönemsel olarak yaşanan daralmaya rağmen, yaptığı yeni yatırımlarla uzun vadeli hedefleri doğrultusunda karlı büyümesini sürdürdüğü ifade edildi.

Kalekim’in Net Dönem Karı 89 Milyon TL

Kalekim’in Net Dönem Karı 89 Milyon TL
Kaynak: KAP

Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) marjı yüzde 20,4 oranında gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde bu oran yüzde 22,8’di.

Net dönem karı yıllık bazda yüzde 101 oranında artış göstererek 89 milyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde brüt kar 190,7, esas faaliyet karı 99, vergi öncesi kar 107,2 milyon TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Konut satışlarına dair verilerin de paylaşıldığı raporda, yılın ilk 9 ayında satışlardaki artışın yüzde 11’e gerilediği ve yüzde 69’luk payın ikinci el konutlardan oluştuğu açıklandı.

Geçen yılın son çeyreğindeki yüksek artışın ardından, bu yılın ilk yarısında yapı ruhsatlarında daralma olduğu, söz konusu dönemde daire sayısında yüzde 21, yüzölçümlerinde yüzde 15’lik düşüş olduğu belirtildi.

İhracat pazarlarında uygulanan sıkı politikalar nedeniyle yılın geri kalanında inşaat malzemeleri ihracatında yavaşlama beklendiği söylendi. Şirket 2022 yılının tamamında 70-80 milyon TL yatırım planlarken, FAVÖK marjında yüzde 20 hedef koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın