Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan ve Citi Çin Ekonomisi için Yıllık Tahminlerini Yükseltti

Çin’de açıklanan büyüme rakamlarının ardından, JPMorgan ve Citi, tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Detaylar geliyor…
JPMorgan ve Citi Çin Ekonomisi için Yıllık Tahminlerini Yükseltti
HABER GİRİŞ

Yatırım bankaları JPMorgan ve Citi’deki analistler, Çin’in dün açıklanan büyüme rakamlarının ardından, ülke ekonomisi için tahminlerini yükseltti. Dün açıklanan veriler ekonominin tahminlerden iyi olduğunu ortaya koymuştu. Ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 oranında büyüdü.

JPMorgan, en son üç aylık raporun ileride daha fazla büyümeye işaret ettiğini söyleyerek, 2023 büyüme görünümünü önceki yüzde 6′lık tahminden yüzde 6,4′e yükseltti. Yatırım bankasının Çin baş ekonomisti Haibin Zhu “Güçlü ilk çeyrek raporu, yeniden açılış sonrası güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor” notunu düştü.

Tüm Yıl için Tahminler Yükseltildi

Beklenti üstü ilk çeyrek okumasının, tüm yıl için GSYİH büyüme tahminini yükselttiğini belirten Zhu, Çin’in toparlanmasının yakın vadede devam edeceğini ve büyüme ivmesinin yılın ikinci yarısında yumuşamaya başladığını ekledi.

Citi ise Çin ekonomisinin tüketim ve hizmetler liderliğindeki Covid sonrası toparlanma yolunda iyi olduğunu söyleyerek tahminini önceki yüzde 5,7′lik tahmininden yüzde 6,1′lik seviyesine çıkardı. Banka, beklenenden daha güçlü olan ilk çeyrek büyümesinin ileride daha fazla büyümeyi işaret ettiğini ekledi.

Xiangrong Yu liderliğindeki Citi ekonomistleri anlamlı bir toparlanmanın, Çin Yeni Yılı’ndan sonra başladığı göz önüne alındığında, altta yatan ivmenin, enflasyon rakamlarının önerdiğinden daha güçlü olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Citi ekonomistleri, hizmetlerin ilk çeyrekte tüketim kaynaklı büyümede daha iyi performans gösterdiğini ancak tahminlerinde temkinli davrandıklarını kaydetti. Covid ve tatil sırasında bastırılmış talebin serbest bırakılmasının büyümeye yardımcı olduğunu belirten analistler, indirimler olmadan görünüm konusunda temkinli olmaya devam ettiklerini söyledi.

Ekonomistler, çeşitli yapısal sorunların ek çaba gerektirdiğini ve politika yapıcıların rahat bir şekilde geri çekileceğini düşünmediklerini yazdı. Son ekonomik verilerin daha fazla teşvik ihtiyacını azalttığını belirttiler.

Citi, yatırımcıların önümüzdeki dönemde yapısal reformla ilgili politikalara dikkat etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın