Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisinde Sert Toparlanma! Yüzde 4,5 Büyüdü

Bu yılın başlarında sıfır Covid politikasını sonlandırarak tam açılmaya geçen Çin’de ekonomi beklenenden daha hızlı toparlandı.
Çin Ekonomisinde Sert Toparlanma! Yüzde 4,5 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, birinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamlarını açıkladı. Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,5 oranında büyüdü. Piyasanın beklentisi yüzde 4 büyüme olurken, açıklanan oran geçen yılın ilk çeyreğindeki yüzde 4,8’lik büyümenin ardından en yüksek genişleme oldu.

Amerika’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisini temsil eden Çin’de büyüme rakamları çeyreklik bazda yüzde 2,2 ile beklentileri karşıladı. 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan Covid-19 salgını sonrası Çin’de çok ciddi kısıtlama tedbirleri alınmıştı.

Yaklaşık üç yıl süren karantina tedbirleri bu yılın başlarında tamamen kaldırıldı. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte gözler Çin ekonomisinin vereceği tepkiye çevrildi.

Ülke ekonomisi geçen yıl yüzde 3 ile hedeflenen oran olan yüzde 5,5’in çok altında kaldı. 2023 yılında yüzde 5 civarında büyüme hedeflenirken, bugün açıklanan veri bu orana ulaşılacağı beklentilerini artırdı.

Tarımsal Üretimde İstikrarlı Büyüme

Sabit fiyatlarla GSYİH, 28.499,7 milyar yuana ulaştı. Birincil sanayinin katma değeri yıllık yüzde 3,7 artışla 1.157,5 milyar yuan, ikincil sanayininki yüzde 3,3 artışla 10.794,7 milyar yuan, üçüncül sanayininki ise yüzde 5,4 artışla 16.547,5 milyar yuan oldu.

GCM Yatırım Banner

Tarımsal üretimin katma değeri yıllık bazda yüzde 3,6 arttı. Domuz eti, sığır eti, koyun eti ve kümes hayvanları üretimi yıllık yüzde 2,5 artışla 24,56 milyon ton oldu.

Madenciliğin katma değeri yüzde 3,2, imalat sanayi yüzde 2,9, elektrik, termik enerji, gaz ve su üretim ve arzı yüzde 3,3 artış gösterdi.

Yabancı yatırımcılar veya Hong Kong, Makao ve Tayvanlı yatırımcılar tarafından finanse edilen işletmelerin oranı yüzde 2,7 azaldı.

İlk çeyrekte, hizmetlerin katma değeri, 2022’nin dördüncü çeyreğine kıyasla yüzde 5,4 arttı. Tüketim mallarının toplam perakende satışı yıllık yüzde 5,8 artışla 11.492,2 milyar yuana ulaştı.

Sabit varlıklara yapılan yatırım bir önceki yıla göre yüzde 5,1 artışla 10,728,2 milyar yuan oldu. Mal ithalatı ve ihracatının toplam değeri yıllık yüzde 4,8 artışla 9.887,7 milyar yuana çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.