Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Verileri Ekonominin Tahminlerden İyi Olduğunu Gösterdi

Çin’de perakende satışlar beklentilerin çok üzerinde gelirken, işsizlik tahminden daha düşük seviyede. Rakamlar ekonomide toparlanmanın hızlandığını işaret etti.
Çin Verileri Ekonominin Tahminlerden İyi Olduğunu Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de Salı günü ekonomik ajanda bir hayli yoğun. Açıklanan resmi verilere göre ülke ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. NF Trinity’nin genel müdürü Helen Zhu, ikinci çeyrekte yüzde 5 hedefinin üzerine çıkmayı beklediğini söyledi. Rakamların tahminlerden çok güçlü olduğunu ifade eden isim, bu yıl için çok iyi bir başlangıç olduğunun altını çizdi.

Çin’de bugün açıklanan diğer verilerin geneli de Covid açılması sonrası ekonomiye dair iyimserliği artırdı. İşsizlik Mart ayında yüzde 5,3’e geriledi. Şubat’ta yüzde 5,6 gelen işsizliğin, yüzde 5,5 oranında gerçekleşmesi bekleniyordu.

Perakende Satışlarda Sert Artış!

Çin’de perakende satışlar Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,6 büyüdü. Şubat ayında yüzde 3,5 büyüme kaydeden perakende satışlarda yakışık üç kat bir artış olurken, beklenti yüzde 7,4 büyümeyi işaret ediyordu.

Satışlar sene başından bugüne kadar ise yüzde 5,76 ile yüzde 4,5 olan beklentilerin üzerinde performans gösterdi.

Endüstriyel üretim Şubat ayındaki yüzde 2,4’lük artışın ardından Mart’ta yüzde 3 yükseldi. Beklenti ise yüzde 2,7’lik bir artış olmasaydı.

GCM Yatırım Banner

Bu tarafta açıklanan rakamlar ekonomide toparlanmanın tahminlerden çok daha güçlü olduğunu gösterirken sanayi üretiminde hafif bir bozulma oldu.

Sanayi üretimi Mart ayında yıllık bazda yüzde 3,9 arttı. Bu oran yüzde 4 olan beklentiye çok yakın gelirken, Şubat’taki yüzde 2,4’lük artışın üzerinden hızlı bir toparlanmayı işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın