Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan İngiltere için Karamsar Faiz Yorumunda Bulundu

Yatırım bankası JPMorgan, İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri çok daha yüksek seviyeye taşıyabileceğini ve ekonomide sert bir iniş yaşanabileceğini belirtti.
JPMorgan İngiltere için Karamsar Faiz Yorumunda Bulundu
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, İngiltere ekonomisinde sert iniş risklerinin arttığı uyarısında bulundu ve İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginle çabaları ile faiz oranlarını yüzde 7′ye çıkarabileceğini bildirdi.

JPMorgan oranların Kasım ayına kadar yüzde 5,75 ile zirve yapmasını bekliyor, ancak bazı senaryolar altında daha da yükselerek bu oranın yüzde 7′ye kadar çıkabileceği konusunda uyarıyor. Haziran ayında merkez bankası, faiz oranlarını art arda 13. kez 50 baz puan artırarak faizleri 15 yılın zirvesine taşıdı.

JP Morgan Ekonomisti Allan Monks’un analizi, Birleşik Krallık’taki ev sahiplerinin, genellikle merkez bankasının ana faiz oranıyla bağlantılı oldukları için borçlanma maliyetlerinde önemli bir artışla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

BoE’nin faizleri uzun süre yüksek tutmayı içeren bir stratejiye yönelme beklentisini paylaşan Monks, “Bu tek başına gelecek yıl sert iniş riskini artırıyor, ancak enflasyonu kontrol etmek için gereken politika faizinin çoğu kişinin beklediğinden daha yüksek olduğunun farkındayız” diye konuştu.

JPMorgan’dan Monks, ileriye bakıldığında, bir dizi faktörün merkez bankasının oranları beklentilerin ötesinde artırmasına neden olabileceğini söyledi. JPMorgan’ın raporu öncesinde BoE Başkanı Andrew Bailey, enflasyonu düşürmenin öncelikleri olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bailey enflasyonun hedefledikleri seviyeye düşmemesi halinde, faizleri daha da yükseltme zorunda kalacaklarının sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.