Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Başkanı Bailey İngiltere Enflasyonunu Yorumladı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey bugünkü açıklamasında bankanın en önemli önceliğinin yüksek enflasyonun düşürülmesi olduğuna dikkat çekti. İşte detaylar;
BoE Başkanı Bailey İngiltere Enflasyonunu Yorumladı
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, ülke ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bailey, yetkililerin yüksek enflasyon oranını düşürmeye çalışırken bazı perakendecilerin fazla ücret talep ettiğine dair kanıtlar olduğunu ve bunun sektör üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi.

Baskının perakendecilerle mücadeleyle hafifleyeceğini söyleyen BoE Başkanı Bailey, İngiliz yayın kurumu BBC’ye konuştu. Bailey, bankanın en önemli önceliğininse yüksek enflasyonu düşürmek olduğunu vurguladı.

Paranın şu anda birçok insanın kafasında bir endişe olduğuna işaret ederek, bunun nedeninin artan yaşam maliyetleri olduğunu savundu.

İngiltere Enflasyonu Hedefin Çok Üzerinde

BoE’nin enflasyondaki yüzde 2’lik hedefini anımsatan Andrew Bailey, insanların yüksek enflasyonla mücadele ettiğini belirtti. Şu anda enflasyonun yüzde 8’in üzerinde olduğunu bildirerek, hedefin çok üzerinde olduğunu vurguladı.

Enflasyonun yüzde 2 hedefine getirilmesini istediklerine işaret ederek, bunun faiz oranları ile başarılabileceğini öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Faiz artışlarının vatandaşlar üzerindeki etkilerinin zor olduğunu kabul eden Bailey, “Maalesef enflasyonu bu şekilde düşürmemiz gerekiyor. Eğer enflasyonu düşürmezsek ve bu devam ederse, daha da kötüleşir ve faiz oranlarını daha fazla yükseltmek zorunda kalırız.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonda Belirgin Bir Düşüş Bekleniyor

İngiltere enflasyonunun düşmesini beklediğini öngörerek, “Zaten düşmeye başladı ve enflasyonda oldukça belirgin bir düşüş bekliyorum. Bunu fark edecekler.” dedi.

Yüksek enflasyonla mücadelede yapılması gerekenin, faiz oranını ayarlayarak yüzde 2’lik hedef enflasyona indirmek olduğuna dikkat çekti.

Faiz oranlarının ne zaman düşmeye başlayacağına yönelik gelen soruyu da yanıtlayan Bailey, “Faiz oranlarının ne zaman düşeceğine dair size bir tarih veremem çünkü bu gerçekten önümüzdeki dönemde ne olacağına bağlı. Ancak enflasyonu düşürmek, yapmamız gereken en önemli şey.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.