Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Faizde İndirim için El Yükseltti: Oran Yüksek Olabilir

ABD’de faiz indiriminin yüksek sesle konuşulmaya başlaması FED’in nasıl bir yol izleyeceği sorusunu gündeme getirirken, JPMorgan’dan dikkat çeken tahmin geldi.
JPMorgan Faizde İndirim için El Yükseltti: Oran Yüksek Olabilir
HABER GİRİŞ

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester’ın son yaptığı açıklamalarda, faiz indirimi senaryosu için piyasalarla aynı kanıda olmadığını paylaşması üzerine kafalar karıştı. ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan cephesinden gelen öngörü faizde indirimin yüksek olacağı yönünde oldu.

JPMorgan Asset Management, uzun zamandır faiz baskısı altında kalan Amerikan ekonomisinin yavaşlamasına dikkat çekti.

Ekonomideki yavaşlamanın şiddetini artırmasına paralel olarak FED’in de faiz oranlarını düşürebileceği tahmini yapıldı.

Piyasalara verilen izlenimin de üzerinde faiz indirimine gidilmesi ise ve kısa vadeli hazine tahvillerinde ralli yaşanması beklentisini yarattı.

Bankanın Londra’daki ismi Seamus Mac Gorain, kötü ekonomik koşulların piyasanın fiyatlandırdığı faiz algısını daha da aşağı çekmesinin kaçınılmaz olduğu görüşünü paylaştı.

GCM Yatırım Banner

FED’in faiz indirimlerinin ise 5, 7 ve 10 yıllık hazine tahvillerinin alımında 30 yıllık tahvillerin ağırlığını azalttığını kaydetti.

Faizde İndirim Daha Önce Bekleniyordu

Pandemi döneminde gelişmiş ekonomileri sıkı faiz politikalarına iten küresel enflasyon ABD ekonomisinin başlıca çözmeye odaklandığı birinci mesele olmuştu.

FED ilk günden itibaren şahin tavrını sürdürmüş, çoğu ekonomide resesyon endişeleri konuşulurken faizde artışın devamı gelmişti. ABD’de enflasyonun ateşi dinmeye başladığında ise şahin tavrın son bulacağı izlenimi doğmuştu.

JPMorgan başta olmak üzere Mac Gorain ve DoubleLine Capital’in de yer aldığı çoğu aktör, faiz indirimi için 2023’ü baz almıştı. Ancak beklenen indirim haberi geçen yıl gelmedi. Ekonomideki güçlü dirençler FED’e biraz daha inisiyatif tanıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın