Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Faiz İndirimine Başlayacak mı? Mester Ne Bekliyor?

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, Financial Times’a verdiği demeçte faiz indirimi konusunda piyasalarla aynı düşünmediğini paylaştı. İşte detaylar;
FED Faiz İndirimine Başlayacak mı? Mester Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, 13 Aralık’ta açıklanan ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını yakından takip etti. FED, faiz oranını beklentilere paralel olarak değiştirmedi ve yüzde 5,25 – 5,50 düzeyinde sabit bıraktı. Gelecek dönemlerde FED’in hangi adımları atacağı merak ediliyor.

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, Financial Times’a verdiği demeçte FED’in yakın zamanda faiz indireceği düşüncelerine katılmadığını belirtti. Düşünülmesi gerekenin faizlerin ne zaman ineceği değil, yüzde 2 enflasyon hedefi çerçevesinde ne kadar daha kısıtlayıcı kalması gerektiği olduğunu paylaştı.

Faiz indirimi konusunda hızlı bir normalleşme beklemediğini dile getiren Mester, “Piyasalar biraz ileride” ifadelerini kullandı.

18 Aralık’ta açıklamalarda bulunan Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun planlar dahilinde hedeflenen seviyeye gelmesi durumunda 2024’ün üçüncü çeyreğinde faiz indirimine başlayabileceklerini belirtmişti.

FED, toplantının ardından paylaştığı raporda, PCE enflasyon beklentisini 2023 için yüzde 2,8’e, 2024 için yüzde 2,4’e, 2025 için yüzde 2,1’e güncellemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın