Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan CEO’su FED’in Faiz Politikasında Agresifleşmesini Bekliyor

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve faiz oranlarının tahminlerin üzerine çıkacağını belirtti.
JPMorgan CEO’su FED’in Faiz Politikasında Agresifleşmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, enflasyondaki son durum ve Federal Rezerv’in faiz politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dimon enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam ettiğini, FED’in faiz oranlarında tahmin edilenden daha yüksek seviyeye çıkabileceğini belirtti.

FED’in geçen yıl boyunca yaptığı artırımlar ile faiz oranı yüzde 4.5’e çıkmış durumda. Dimon gelecekte yapılacak ek oran artışları ile faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Faiz artırımları, ABD’de geçen yıl boyunca rekor seviyelere çıkan enflasyonu dizginlemek amacıyla uygulandı.

Dimon: Enflasyondaki Düşüş Geçici

Son açıklamaya göre ABD’de enflasyon Aralık’ta yüzde 6,5 olarak gerçekleşti. Bu Ekim 2021’den bu yana en düşük yıllık artış olarak kaydedildi. Dimon, enflasyondaki son düşüşün petrol fiyatlarındaki gerileme ve Çin’de Covid salgını nedeniyle yavaşlama gibi geçici faktörlerden kaynaklandığını söyledi .

JPMorgan CEO’su değerlendirmesinde, ”Çin’in yavaşlamasının faydasını gördük, petrol fiyatlarının biraz düşmesinin faydasını gördük. Bence petrol fiyatları önümüzdeki 10 yıl içinde yükselecek. Çin artık deflasyonist olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Faiz Artırımı Gelecek mi?

FED’in sıkı faiz politikası, ABD’de resesyon endişelerini alevlendirdi. Merkez bankacıları, işgücü piyasası ve tüketici güçlü kalmaya devam ederken, faiz oranlarını yükseltmek için hala yerleri olduğunu düşünüyorlar.

GCM Yatırım Banner

Dimon, ABD’nin ılımlı bir durgunluk yaşaması durumunda faiz oranlarının yüzde 6′ya yükseleceğini söyledi. Ekonomik gerilemeleri tahmin etmenin herkes için zor olduğunu sözlerine ekledi.

JPMorgan CEO’su açıklamasında, “Durgunluklar, inişler ve çıkışlar olacağını biliyorum. Gerçekten bunun için endişelenerek çok fazla zaman harcamıyorum. Zayıf kamu politikasının Amerikan büyümesine zarar vereceğinden endişeleniyorum” sözlerine yer verdi.

Dimon’un sözleri Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın son açıklamaları ile uyumlu. Lagarde, Davos’taki etkinlikte, enflasyonla mücadele kapsamında daha büyük faiz artırımları gelebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.