Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JP Morgan Çin’in Yavaşlayan Büyümesinin Tamamen Doğal Olduğunu Söyledi

JP Morgan Asset Management'tan Alexander Treves, Çin'in daha yavaş ekonomik büyüme gösterdiği bir dünyaya yatırımcıların hazır olması gerektiğini söyledi.
JP Morgan Çin’in Yavaşlayan Büyümesinin Tamamen Doğal Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in 2018 yılında yüzde 6,6 oranı ile 28 yılın en düşük büyüme hızını kaydetti. Pekin’den gelen bu veriler, ABD ile yaşanan ticaret savaşı nedeniyle çok da şaşkınlıkla karşılanmadı. Dördüncü çeyrekte ise yüzde 6,4 ile beklentiler doğrultusunda büyümüştü. JP Morgan Asset Management’tan Alexander Treves ise yatırımcıların bu duruma hazır olması gerektiğine dikkat çekti.

Treves, Çin ekonomisine duyulan endişelere karşın yaşanan yavaşlamanın tamamen doğal olduğunu dile getirdi.

Çin Yavaşlaması DoğalYatırımcılar için parlak bir nokta olduğunu ifade eden Treves, Çin’li şirketlere yatırım yapmak için bir fırsat olabileceğine dikkat çekti. Gelişen piyasalar uzmanı olan Alexander Treves, Çin’in GSYİH büyümesinin, 10 ila 15 yıl önce görülen büyüme türünden farklı olduğunu ve buna alışılması gerektiğini söyledi.

Çin, parlamentonun yakından izlenen yıllık toplantısında ülkenin 2019 yılında ekonomik büyüme hedefinin yüzde 6,0 ile 6,5 arasında olacağını açıklamıştı. Bu beklenti, 2018 yılının ekonomik büyüme rakamlarından daha düşük olmasıyla dikkat çekerken, Treves alışılması gereken bir durum olarak tanımladı.

Treves, “Bu, herhangi bir ekonomi geliştikçe tamamen doğaldır,” ifadelerini kullanırken, büyümenin kalitesinin önemine değindi.

Büyümenin Kalitesi ÖnemliTreves, sermaye yatırımcıları olarak büyümenin kalitesine daha fazla önem verdiklerini söylerken, son birkaç yılın tutarlı politika temasının sürdürülebilirlik olarak belirlendiğini belirtti.

Treves CNBC’ye Çin mali piyasalarının açılması konusunda neden JP Morgan’ın heyecanlandığını da açıkladı. Çin’in finansal piyasalarını yabancı yatırımcılara ve firmalara açma zorunluluğu ile ülke için heyecanlı olmalarının önemli nedenlerini sıraladı. İlk sırada ise anakaradaki şirketlere yatırım yapabilmek olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner
Treves, yenilikçi özel sektör tarzı şirketlere ulaşmanın daha kolay olacağını ve bunların portföylerine gireceğini belirtti.

Yenilikçi Şirketler Portföylerine GirecekBuna karşın Treves, her değerlemenin eşit derecede makul olmadığını ve tüm yönetim ekiplerinin iyi bir strateji ile güçlü olmadıklarını ifade etti. Pekin ise finansal sektörünü daha fazla yabancı yatırıma açmak istediğini söylerken, iç pazarlara ve finansal işlere yurt dışı katılımını artırmak için adımlar attıklarını açıklamıştı.

Geçen hafta MSCI, anakara Çin hisselerinin ağırlık ölçütlerindeki ağırlığını artıracağını ve milyarlarca taze yabancı girişin, Çin ekonomisine yol açacağını duyurmuştu. Treves, yatırım yapılabilecek potansiyel sektörlerde seyahat ve süt ürünleri gibi daha az olumsuz riski olan şirketlerin iyi bir seçim olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.