Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JCR Avrasya Smart Güneş’in Kredi Notunu Teyit Etti

KAP’ta yer alan açıklama ile JCR Avrasya, Smart Güneş Enerji için kredi değerlendirmesini ve notunu duyurdu. İşte detaylar...
JCR Avrasya Smart Güneş’in Kredi Notunu Teyit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JCR Avrasya Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Ar-Ge Üretim San. ve Tic. A.Ş. için kredi derecelendirmesini yaptı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamada, “JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, şirketimizin uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “A+ (tr)” olarak, kısa vadeli ulusal kurum kredi rating notu “J1 (tr) / (Stabil Görünüm)” teyit edilmiştir. “ ifadesine yer verildi.

Değerlendirme yapılırken esas alınan unsurlar arasında, şirketin geçen yıl karlılık seviyesini ve satış gelirlerini artırması, faaliyet giderleri ve satışların maliyetinin gelirler içerisindeki azalan payı ile beraber FAVÖK üretim kapasitesinin korunuyor olması, 2022 yılında kısa vadeli nakit fazlası pozisyon ve net borç/ FAVÖK oranındaki iyileşme gibi durumlar yer aldı.

Bunların yanında yatırımların tamamlanmasının ardından Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projelerinden elde edilecek gelirlerde artış potansiyeli olması, beraberinde ihracat fırsatı getirmesine de bakıldı.

Hem ülkemizde hem de dünyada yenilenebilir enerji sektöründe artan ilginin pozitif etkilerine değinilirken, yılın ilk çeyreği itibarıyla borç ödeme kapasitesi ve özkaynak oranını baskılayan yatırım kredisi kullanımı kaynaklı finansal borçluluktaki artışa, grup içi işlemlerin bilanço bütünlüğünü kısmen bozmasına ve parasal sıkılaştırmanın küresel ekonomik büyümede finansal erişimi zorlaştırmasına da dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın