Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da İşsizlik Temmuz’la Birlikte 3 Aydır Değişmiyor

Japonya'nın işsizlik oranı, Temmuz'da üst üste üçüncü ay da sabit kalarak piyasaların beklentilerini karşıladı. Aylık raporda yer alan diğer detaylar şöyle…
Japonya’da İşsizlik Temmuz’la Birlikte 3 Aydır Değişmiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya İstatistik Kurumu, Temmuz 2022 dönemine ait işgücü verilerini açıkladı. Buna göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsizlik oranı Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında değişim göstermedi. Temmuz ayında yüzde 2,6 gelen işsizlik oranı beklentileri karşıladı.

Bu oran Ocak ayında yüzde 2,8’i gördükten sonra Şubat’ta yüzde 2,7, Mart’ta yüzde 2,6 ve Nisan’da yüzde 2,5’e gerilemişti.

Temmuz ayında işsiz sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 oranında düşüş göstererek 1,76 milyona geriledi. İstihdamda değişim olmadı. Söz konusu dönemde bildirilen toplam istihdam sayısı 67,34 milyon oldu.

Japonya'da İşsizlik 3 Aydır Aynı
Kaynak: Trading Economics

İşgücü sayısı yüzde 0,1 azalarak 69,12 milyona gerilerken, iş başvuru oranı yüzde 1,27’den yüzde 1,29’a yükseldi. Bu oran 2020 yılının Nisan ayından bu yana kaydedilmiş en yüksek seviyeyi temsil ediyor.

Temmuz ayında işgücüne katılım oranı yüzde 62,70’den yüzde 63’e, genç işsizlik oranı yüzde 3,80’den yüzde 4,40’a yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Japonya’da işsizliğin tarihsel durumuna bakıldığında 1953 – 2022 arası dönemde yapılan hesaplamalarda, en düşük yüzde 1, en yüksek yüzde 5,5’i kaydetti.

Bu arada Japonya Çalışma Bakanlığı, bu ay başında yaptığı açıklamada asgari ücretin artırılmasını talep etmişti.

Bakanlık saatlik asgari ücretin 930 yenden, 961 yene çıkarılmasını istedi. Eğer bu talep yerine getirilirse saatlik ücretin kriter olarak kullanılmaya başlandığı 2002 yılından bu yana rekor bir artış gerçeklemiş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.