Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da İşsizlik Değişmedi, Sanayide Toparlanma Oldu

Japonya’da Mayıs ayında yüzde 2,6 olan işsizlik oranı Haziran’da aynı kaldı. Sanayi üretimi ise beklentinin üzerinde arttı.
Japonya’da İşsizlik Değişmedi, Sanayide Toparlanma Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’da haftanın son işlem gününde veri ajandası oldukça yoğun. Yatırımcılar; sanayi üretimi, işsizlik, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve perakende satışlar gibi önemli verileri takip ediyor.

Açıklanan resmi rakamlara göre ülkede işsizlik oranı Haziran’da yüzde 2,6 ile Mayıs’taki seviyeyi korudu. 15-64 yaş arası nüfusta işsizlik yüzde 2,8, 15-24 yaş arasında yüzde 4,4, 25-34 arasında yüzde 3,6, 35-44 arasında yüzde 2,3, 45-54 arasında yüzde 2,2 ce 55-64 yaş arası nüfusta yüzde 2,7 oldu.

İş ilanı/iş başvurusu oranı yüzde 1,27 ile artış gösterdi. Mayıs’ta yüzde 1,24 gelen oran için beklenti yüzde 1,25’ti.

Sanayi Üretiminde Hafif Toparlanma Oldu

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Japonya’da sanayi üretimi Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 8,9 oranında arttı. Beklenti yüzde 3,7’lik artış olurken, Mayıs’ta yüzde 7,5’lik azalma kaydedilmişti.

Artışa en çok katkıda bulunan sektörler; motorlu taşıtlar, elektrikli makineler, bilgi ve iletişim elektroniği cihazları, elektronik parça ve cihazlar oldu.

Sanayi üretimi endeksini azalış yönünde etkileyenler; demir, çelik ve demir dışı metaller, kağıt ve kağıt ürünleri, genel amaçlı ve iş odaklı makineler olarak sıralandı.

Cuma günü açıklanan diğer verilere bakıldığında Tokyo TÜFE, Temmuz’da yıllık olarak yüzde 2,3’ten yüzde 2,5’e , çekirdek TÜFE yüzde 2,1’den yüzde 2,3’e, enerji ve gıda hariç TÜFE eksi yüzde 0,1’den, artı yüzde 0,3’e yükseldi.

Perakende satışlar ise zayıfladı. Mayıs’ta yüzde 3,6 artış gösteren perakende satışlar, Haziran’da yüzde 1,5 ile yüzde 2,8 olan piyasa beklentisinin altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu