Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Hizmet Sektörü Haziran’da Toparlanmayı Sürdürdü

Japonya’da, son açıklanan verilere göre özel sektör üretimi yedi ayın en güçlü artışını kaydederken, hizmet PMI ön tahminlerde 1,6 puan yükseldi.
Japonya’da Hizmet Sektörü Haziran’da Toparlanmayı Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya, hizmet sektörü satın alma müdürlükleri endeksi (PMI) sonuçları açıklandı. Markit Economics tarafından yayımlanan verilere göre hizmet PMI öncü göstergelere göre Haziran’da 52,6’dan 54,2’ye yükseldi. Endeks bir önceki aylarda; 51,7 – 50,7 – 50,5 ve 49,4 değerinde olurken, Haziran’da yükselişini sürdürdüğü görüldü.

Mayıs’ta 52,3 değerinde gelen flaş bileşik çıktı endeksi 53,2’e çıkarken, flaş imalat çıktı endeksi 51,5’ten 51,0 değerine geriledi.

Nihai sonuçlardan bir hafta önce yayımlanan veriler, ankete katılanların yaklaşık yüzde 85-90’ının sonuçlarını sunuyor.

S&P Global Market ekonomisti Usamah Bhatti, Japonya’da özel sektör işletmelerinde faaliyetlerin, Covid-19 salgını ile ilgili kısıtlamaların gevşetilmesi sebebiyle yılın ilk yarısında sağlam bir şekilde arttığını söyledi.

Japonya Hizmet PMI Haziran
Kaynak: Markit Economics

Uluslararası ziyaretçilerin geri dönmesiyle, sektörde Ekim 2013’ten bu yana en güçlü büyüme olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Haziran’da özel sektör firmalarının fiyatlarında güçlü bir artış olduğunu, girdi enflasyonunun genel olarak sabit kaldığını açıkladı. Öte yandan Japonlar için ücretlendirilen mal ve hizmetler fiyatlarının ikinci kez eşi görülmemiş bir şekilde arttığını ifade etti.

Şirket faaliyetlerinin ve üretimin, sınır kısıtlamalarının hafifletilmesiyle, yedi ayın en güçlü artışını gerçekleştirdiği açıklandı.

Çin anakarasında, Covid-19 kısıtlamalarının etkisine bağlı olarak tedarik zincirlerine ek baskı oluşturduğu, bu durumun teslimat sürelerinin belirgin bir şekilde uzamasına, malzeme kıtlığına ve maliyetlerde düzenli artışa yol açtığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.