Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Hahehalkı Harcamalarında Beklenmedik Düşüş

Manşet enflasyonun yüzde 3,3’de seyrettiği Japonya’da hanehalkı harcamaları Temmuz’da tahminlerden daha fazla düşüş gösterdi.
Japonya’da Hahehalkı Harcamalarında Beklenmedik Düşüş
Yorum

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre hanehalkı harcamaları Temmuz’da hem aylık hem yıllık bazda düşüş gösterdi. Asya’nın en büyük ekonomilerinden Japonya’da hanehalkı tüketim harcamaları, Temmuz 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 azalarak 281.736 yen oldu.

Piyasanın beklentisi yıllık bazda yüzde 2,5 oranında düşüş olmasıydı. Tüketim harcamaları bir önceki ay ile karşılaştırıldığında ise yüzde 0,7 artış beklentisine karşın yüzde 2,7 azaldı.

Yıllık bazda gıda harcamalarında yüzde 2,8, konutta yüzde 18,6, sağlık hizmetlerinde yüzde 7,5 ve eğitimde yüzde 19,8 oranında düşüş gerçekleşti.

Japonya Hanehalkı Harcamaları Azaldı
Kaynak: Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı

Açıklanan veriler ülkede enflasyonun satın alma gücünü baskılamaya devam ettiğini ve halkın harcamalarını kıstığını gösterdi.

Japonya’da ulusal tüketici fiyat endeksi şu an yüzde 3,3 oranında bulunuyor. Gıda hariç enflasyon yüzde 3,1 seviyesinde.

Temmuz ayında hanehalkı tüketim eğilimi geçen yıla kıyasla yüzde 0,5 düşüş göstererek 59,7’ye geriledi. Ücretli hanehalkı harcamalarında yüzde 7,2’lik düşüş oldu.

Bugün açıklanan veriler ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yarısından fazlasını oluşturan özel tüketimin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu