Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’da Hahehalkı Harcamalarında Beklenmedik Düşüş

Manşet enflasyonun yüzde 3,3’de seyrettiği Japonya’da hanehalkı harcamaları Temmuz’da tahminlerden daha fazla düşüş gösterdi.
Japonya’da Hahehalkı Harcamalarında Beklenmedik Düşüş
HABER GİRİŞ

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre hanehalkı harcamaları Temmuz’da hem aylık hem yıllık bazda düşüş gösterdi. Asya’nın en büyük ekonomilerinden Japonya’da hanehalkı tüketim harcamaları, Temmuz 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 azalarak 281.736 yen oldu.

Piyasanın beklentisi yıllık bazda yüzde 2,5 oranında düşüş olmasıydı. Tüketim harcamaları bir önceki ay ile karşılaştırıldığında ise yüzde 0,7 artış beklentisine karşın yüzde 2,7 azaldı.

Yıllık bazda gıda harcamalarında yüzde 2,8, konutta yüzde 18,6, sağlık hizmetlerinde yüzde 7,5 ve eğitimde yüzde 19,8 oranında düşüş gerçekleşti.

Japonya Hanehalkı Harcamaları Azaldı
Kaynak: Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı

Açıklanan veriler ülkede enflasyonun satın alma gücünü baskılamaya devam ettiğini ve halkın harcamalarını kıstığını gösterdi.

Japonya’da ulusal tüketici fiyat endeksi şu an yüzde 3,3 oranında bulunuyor. Gıda hariç enflasyon yüzde 3,1 seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında hanehalkı tüketim eğilimi geçen yıla kıyasla yüzde 0,5 düşüş göstererek 59,7’ye geriledi. Ücretli hanehalkı harcamalarında yüzde 7,2’lik düşüş oldu.

Bugün açıklanan veriler ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yarısından fazlasını oluşturan özel tüketimin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın