Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Dijital Yen için Kolları Sıvıyor

Japonya Merkez Bankası bir dijital yen geliştirme kapsamında, 3 büyük banka ile testler gerçekleştirecek. Ayrıntılar şu şekilde...
Japonya Merkez Bankası Dijital Yen için Kolları Sıvıyor
HABER GİRİŞ

Ülkelerin merkez bankaları kendi dijital para birimlerini geliştirmek üzere çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar son yıllarda hız kazandı. Japonya’nın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarıp çıkarmama konusundaki belirsizliğine rağmen, Japonya Merkez Bankası (BoJ) potansiyel bir dijital yen denemelerine devam ediyor.

Japonya Merkez Bankası bir CBDC ihraç pilotu yürütmek için üç mega banka ve bölgesel bankayla iş birliği başlattı. Pilot uygulama, 2023 baharından itibaren Japonya’nın ulusal dijital para birimi olan dijital yen’in çıkarılması için testler gerçekleştirilmesini amaçlıyor.

Merkez bankasının, banka hesaplarındaki müşteri para yatırma ve çekme işlemleriyle ilgili sorunları tespit etmek istediği belirtiliyor. Raporda, Japonya Merkez Bankası’nın CBDC deneyine yaklaşık iki yıl devam etmeyi ve 2026 yılına kadar dijital para birimi çıkarıp çıkarmama konusunda bir karar vermeyi planladığına yer veriliyor.

Haber, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler giderek artan bir şekilde CBDC araştırma ve geliştirme girişimlerini başlatırken ve Çin gibi ülkeler küresel CBDC yarışında lider konumdayken geliyor.

Ayrıca aralarında Hindistan’ın yer aldığı pek çok farklı ülkenin de dijital para birimleri ile ilgilendiği biliniyor. Ekim ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da dijital Türk lirası testlerine başlanacağını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın