Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Küreselden Ayrılarak Faiz Değişikliğine Gitmedi

Japonya, faiz artırımı konusunda diğer ülkelere katılmadı. Banka, Cuma günü açıkladığı karar ile politika duruşunu korudu.
Japonya Küreselden Ayrılarak Faiz Değişikliğine Gitmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

İçinde bulunduğumuz dönem tüm dünyada yüksek enflasyonla mücadeleyi gerektirirken, bu hafta merkez bankalarının kararları piyasaların odağında yer alıyor.

Birçok ülke ABD Merkez Bankası öncülüğünde faizleri artırırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) herhangi bir değişiklik yapmadı. Banka, FED’in 75 baz puanlık faiz artışı sonrasında, para biriminde meydana gelen değer kaybına rağmen faiz oranını sabit tutup, para politikası duruşunu değiştirmedi.

Buna göre politika faiz oranının eksi yüzde 0,10 ile negatif oran olarak uygulanmaya devam etmesine karar verildi. Piyasanın beklentisi de faizlerde değişiklik yapılmaması yönündeydi. Banka uzun yıllardır eksi yüzde 0,10 faiz oranı uyguluyor.

10 yıllık tahvil getiri hedefi yüzde 0 seviyesinde korunurken, gerekli miktarda Japon devlet tahvili satın alınacağı söylendi. Bankanın borsada işlem gören fonlar ve gayrimenkul yatırımı satın alacağı belirtildi.

Ukrayna savaşı dahil olmak üzere küresel risklere değinilen açıklamada, finansal ve döviz piyasasındaki gelişmelerin Japonya ekonomisi üzerindeki etkilerine dikkat edilmesi gerektiği söylendi.

Kısmen zayıflayan ekonominin Covid-19 salgını ile emtia fiyatlarındaki artıştan etkilendiği açıklandı. İhracat ve endüstriyel üretimin artmaya devam ettiği ancak arz yönlü kısıtlamaların etkilerinin son zamanlarda yoğunlaştığı kaydedildi.

İş hissiyatında da yavaşlama görüldüğü belirtilen raporda, istihdamın bazı sektörlerde iyileşme gösterse de genel olarak zayıf kaldığı bildirildi.

Merkez Bankalarının Çoğu FED’e Eşlik Etti

FED, son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmek için federal fon oranında agresif bir artışa gitti.

Küresel piyasalara yön veren kararın ardından dün Hong Kong, Brezilya ve İngiltere merkez bankalarından da faiz artışı açıklaması geldi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE), yükselen enflasyonu dizginlemek için politika faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 1,25’e çıkardı.

Açıklamada yüzde 11’e çıkan enflasyonu düşürmek için daha sert adımlar atılabileceği ve yeniden yüzde 2 hedefine ulaşılması gerektiği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu