Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Yine Faiz Artırdı! Daha Fazlası için Sinyal Verdi

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarında art arda beşinci kez artırıma gitti. İşte yeni faiz oranları ve İngiltere'de politika yapıcıların açıklamaları;
İngiltere Yine Faiz Artırdı! Daha Fazlası için Sinyal Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Perşembe günü yaptığı açıklama ile yükselen enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarında art arda beşinci kez artışa gitti.

Para Politikası Kurulu, politika faiz oranını 25 baz puan artırdı. Böylelikle faiz oranı geçen ayın yüzde 1’inden yüzde 1,25’e çıkarılmış oldu.

Faiz Kararı 6’ya 3 Çoğunlukla Alındı

BOE’nin dokuz üyeden oluşan kurulunda karar 6’ya 3 çoğunlukla alındı. Altı üye, politika faizinin 2009’dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1,25’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken, üç muhalif üye ise 50 baz puanlık artışla oyunu yüzde 1,5’ten yana kullandı.

Koronavirüs salgını ile küresel ekonomide başlayan çatırdamada 2020’den bu yana dünya genelinde faizleri artıran ilk büyük merkez bankası olan BOE, üst üste beşinci kez faiz yükseltti.

“Hedefimiz Enflasyonu Yüzde 2 Seviyesine Döndürmek”

BOE’den yapılan açıklamada yüzde 11’in üzerine çıkan enflasyonun ortaya çıkardığı tehlikeleri bertaraf etmek adına daha sert adımlarının atılabileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik görünüm ve enflasyonist baskılara bağlı olarak, daha sonraki faiz artışlarının ölçeği, hızı ve zamanlaması ile orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için gerekli önlemlerin alınacağının altı çizilirken şu ifadelere yer verildi:

“Kurul, daha kalıcı hale gelebilecek enflasyonist baskıların belirtilerine karşı hassas bir şekilde tetikte olacak ve gerekirse cevap vermek adına daha güçlü bir şekilde hareket edilecek.”

Açıklamadan kısa bir süre sonra Sterlin, Dolar karşısında düşüş gösterse de kayıplarının çoğunu geri alarak 1.21 doların üzerinde işlem görüyor.

İngiltere’nin faiz kararı ile birlikte Avrupa ülkelerinin merkez bankalarının faiz artışları devam etmiş oldu. Sabah saatlerinde İsviçre Merkez Bankası, 15 yıl aradan sonra ilk kez politika faiz oranında artışa gitmiş ve politika faizini 2015’ten bu yana uyguladığı eksi yüzde 0,75 seviyesinden eksi yüzde 0,25’e çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın