Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Merkez Bankası’ndan Beklenmedik Faiz Artışı

İsviçre Merkez Bankası, sürpriz faiz artırım yaparken, karar sonrası ülkenin para biriminde yükseliş oldu. İşte detaylar;
İsviçre Merkez Bankası’ndan Beklenmedik Faiz Artışı
HABER GİRİŞ

İsviçre Merkez Bankası (SNB), Perşembe günü 15 yıl aradan sonra ilk kez politika faiz oranında artışa gitti. Artışla birlikte İsviçre Frangı, Euro karşısında yüzde 1,5 değer kazandı.

SNB’nin 2007’den Sonraki İlk Faiz Artışı

Merkez bankası politika faizini 2015’ten bu yana uyguladığı eksi yüzde 0,75 seviyesinden eksi yüzde 0,25’e çıkardı. Artış, SNB’nin Eylül 2007’den bu yana yaptığı ilk artış özelliğini taşıyor.

Ekonomistlerin faizlerin sabit kalacağı tahminlerine karşılık politika faiz oranını artıran SNB, böylelikle yeniden canlanan enflasyonla mücadele için para politikasını sıkılaştırma furyasında diğer pek çok merkez bankasının arasına katılmış oldu.

Gelişme, Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın yüzde 0,75’lik bir faiz artırımı gerçekleştirmesinin ardından gelirken; diğer yandan Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi’nde geçen ay yüzde 8,1’e ulaşan yükselen enflasyonu kontrol etmek için Temmuz ayından itibaren faiz oranlarını artıracağının sinyallerini vermişti.

“Daha Fazla Artışın Olabileceği Göz Ardı Edilemez”

SNB’den yapılan açıklamada, uygulanacak daha sıkı para politikası ile enflasyonun İsviçre’deki mal ve hizmetlere daha geniş yayılımının önlenmesinin amaçlandığı belirtilirken “Orta vadede enflasyonu fiyat istikrarı ile tutarlı bir aralıkta sabitlemek için öngörülebilir gelecekte SNB politika faizinde daha fazla artış yapılmasının gerekli olacağı göz ardı edilemez” ifadesine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklama metninde “SNB, uygun parasal koşulları sağlamak için gerekli olduğunda döviz piyasasında da aktif olmaya isteklidir” vurgusu yapıldı.

Enflasyon Tahminleri Güncellendi

SNB, 2022 yılı için enflasyon tahminlerini de güncelledi. Mart ayında açıklanan yüzde 2,1’lik enflasyon beklentisi yüzde 2,8’e yükseltildi. 2023 ve 2024 yılları için ise beklenti sırasıyla yüzde 1,9 ve yüzde 1,6 olarak duyuruldu. SNB, İsviçre ekonomisinin 2022’de hala %2,5 civarında büyümesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.