Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Ardından Hong Kong ve Brezilya’dan da Faiz Artırımı

Amerika Merkez Bankası’na eşlik eden Brezilya ve Hong Kong’dan da faiz artırımı adımı geldi. Ayrıntılar haberimizde;
FED’in Ardından Hong Kong ve Brezilya’dan da Faiz Artırımı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED), dün açıkladığı Haziran ayı faiz kararında, küresel piyasalar için son derece önemli olan bir hamle yaptı. Federal fon oranını 75 baz puan artırarak, 28 yılın en büyük artışını gerçekleştirdi.

Alınan bu karar piyasanın beklentisini karşılarken, önümüzde aylarda gerçekleşecek her toplantıda da faiz artırımı sinyali verildi.

Hong Kong FED’e Eşlik Ederek 75 Baz Puanlık Artışa Gitti

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), gösterge faiz oranını 75 baz puan artırarak yüzde 2’ye çıkardı. Geçen ay ise 50 baz puan artırarak yüzde 1,2 seviyesine yükseltmişti.

ABD dolarına bağlı döviz kuru rejimi nedeniyle FED’in faiz artışı kararının izlendiğine dikkat çekildi.

Açıklamada “ABD federal fon oranı için geçerli hedef aralığın alt sınırı 50 baz puan üzerinde yüzde 2.00 olurken, gecelik ve bir aylık HIBOR’ların beş günlük hareketli ortalamalarının ortalaması yüzde 0,20’dir. Bu nedenle taban oran, önceden ayarlanmış formüle göre yüzde 2.00 olarak ayarlanır.” denildi.

Bir Faiz Artışı da Brezilya’dan Geldi

Brezilya Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 13,25 seviyesine yükseltti. Böylelikle faiz artışı konusunda FED’e eşlik eden merkez bankaları arasına katıldı.

Güçlü ve kalıcı enflasyonist baskıların olduğu bir ortamda küresel büyümeye ilişkin aşağı yönlü revizyonların damgasını vurduğu küresel ortamın daha da kötüleştiği belirtildi.

Gelişmiş ülkelerde para politikasının yeniden fiyatlandırılması nedeniyle finansal koşulların sıkılaşmasının ve riskten kaçınmanın artmasının özellikle gelişmekte olan ülkelerde belirsizliği artırdığı söylendi.

Tüketici enflasyonunun hem oynak bileşenlerde hem de çekirdek enflasyona ilişkin kalemlerde olumsuz seyretmeye devam ettiği belirtildi.

Enflasyon senaryosu ve beklentileri için yukarı yönlü riskler arasında; küresel enflasyonist baskıların artması, gelecekteki mali çerçeve ve toplam talebi destekleyen maliye politikaları hakkındaki belirsizlik nedeniyle risk priminde artış gösterildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu