Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Başbakanı Güney Kore’yi Anlaşmazlıklarını Çözmeye Çağırdı

Japonya Başbakanı, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i anlaşmazlıklarını çözmeye davet etti.
Japonya Başbakanı Güney Kore’yi Anlaşmazlıklarını Çözmeye Çağırdı
Yorum

Japonya Başbakanı Shinzo Abe Salı günü Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i 15 ay içindeki ilk ikili görüşmelerinde anlaşmazlığı çözmeye davet etti. Abe ile Moon Jae-in, Çin’deki toplantılarında ülkeleri arasındaki son yılların en kötü gerginlik döneminden sonra bağları iyileştirme ihtiyacını vurguladı.

Sonuçta iki ülkenin ilişkileri, Japonya’nın işgal döneminde zorla çalıştırdığı Güney Koreli işçilere tazminat ödemesi konusundaki anlaşmazlıkla çıkmaza girmişti. Japonya, sorunun 1965 tarihli bir anlaşma kapsamında çözüldüğünü ve mahkeme kararının uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylemişti.

Abe, basın konferansında Güney Kore’nin sorumluluğu almalı ve sorunu çözmek için önlemlerle ortaya çıkması gerektiğini belirtti.

Japonya Güney Kore’yi Anlaşmazlıklarını Çözmeye ÇağırdıBasın konferansında Abe; “Güney Kore’den Japonya ve Güney Kore arasındaki bağları sağlıklı bir duruma kavuşturmak için adımlar atmasını istedim.” dedi. Moon’un sözcüsü Ko Min-jung, Abe ve Moon’un geçmiş ve ticaretteki farklılıklara rağmen daha sık buluşma konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

Ayrıca her ikisinin de farklılıkları diyalog yoluyla çözmek istediklerini ekledi. Naoki Okada ise iki liderin diyaloğun önemini kavrayan samimi tartışmalar yapmasına rağmen yine de önemli farklılıkların olduğunu belirtti.

Abe, ABD ile yakın güvenlik iş birliğinin Kuzey Kore ile ilişkilerde “son derece önemli” olduğunu söyledi.

Japonya Güney Kore Sorumluluğu Almalı Moon da farklılıklarına kısa vadede bir çözüm bulma umudunu anlattı. İlaveten Japonya ve Güney Kore’nin tarihsel ve kültürel olarak en yakın komşular olduklarını belirtti. “Bir süredir rahatsızlık olsa bile ikisini birbirinden ayırabilecek bir ilişki içinde değiliz.” dedi.

Geçen ay Abe ile Baghkok ‘taki görüşmelerine atıfta bulunarak; “Kasım ayındaki görüşmemiz de ülkelerimizden ve dünya kamuoyundan büyük ilgi gördü. Hepimiz insanların bizden ne beklediğini biliyoruz” dedi. Moon ve Abe, Çin’in Chengdu şehrinde Çin Başbakanı Li Keqiang ile üçlü bir zirvede bir araya geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu