Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Başbakanı Güney Kore’yi Anlaşmazlıklarını Çözmeye Çağırdı

Japonya Başbakanı, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i anlaşmazlıklarını çözmeye davet etti.
Japonya Başbakanı Güney Kore’yi Anlaşmazlıklarını Çözmeye Çağırdı
HABER GİRİŞ

Japonya Başbakanı Shinzo Abe Salı günü Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i 15 ay içindeki ilk ikili görüşmelerinde anlaşmazlığı çözmeye davet etti. Abe ile Moon Jae-in, Çin’deki toplantılarında ülkeleri arasındaki son yılların en kötü gerginlik döneminden sonra bağları iyileştirme ihtiyacını vurguladı.

Sonuçta iki ülkenin ilişkileri, Japonya’nın işgal döneminde zorla çalıştırdığı Güney Koreli işçilere tazminat ödemesi konusundaki anlaşmazlıkla çıkmaza girmişti. Japonya, sorunun 1965 tarihli bir anlaşma kapsamında çözüldüğünü ve mahkeme kararının uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylemişti.

Abe, basın konferansında Güney Kore’nin sorumluluğu almalı ve sorunu çözmek için önlemlerle ortaya çıkması gerektiğini belirtti.

Japonya Güney Kore’yi Anlaşmazlıklarını Çözmeye ÇağırdıBasın konferansında Abe; “Güney Kore’den Japonya ve Güney Kore arasındaki bağları sağlıklı bir duruma kavuşturmak için adımlar atmasını istedim.” dedi. Moon’un sözcüsü Ko Min-jung, Abe ve Moon’un geçmiş ve ticaretteki farklılıklara rağmen daha sık buluşma konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

Ayrıca her ikisinin de farklılıkları diyalog yoluyla çözmek istediklerini ekledi. Naoki Okada ise iki liderin diyaloğun önemini kavrayan samimi tartışmalar yapmasına rağmen yine de önemli farklılıkların olduğunu belirtti.

Abe, ABD ile yakın güvenlik iş birliğinin Kuzey Kore ile ilişkilerde “son derece önemli” olduğunu söyledi.

Japonya Güney Kore Sorumluluğu Almalı Moon da farklılıklarına kısa vadede bir çözüm bulma umudunu anlattı. İlaveten Japonya ve Güney Kore’nin tarihsel ve kültürel olarak en yakın komşular olduklarını belirtti. “Bir süredir rahatsızlık olsa bile ikisini birbirinden ayırabilecek bir ilişki içinde değiliz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay Abe ile Baghkok ‘taki görüşmelerine atıfta bulunarak; “Kasım ayındaki görüşmemiz de ülkelerimizden ve dünya kamuoyundan büyük ilgi gördü. Hepimiz insanların bizden ne beklediğini biliyoruz” dedi. Moon ve Abe, Çin’in Chengdu şehrinde Çin Başbakanı Li Keqiang ile üçlü bir zirvede bir araya geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın