Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Dış Ticaret Verileriyle Şok Etti

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre Japonya’nın ticaret açığı yılın ilk yarısında yüzde 75 düşüş kaydetti. Detaylar geliyor…
Japonya Dış Ticaret Verileriyle Şok Etti
HABER GİRİŞ

Japonya’nın ticaret açığı 2023 mali yılının ilk yarısında yüzde 75,1 düşüşle 2,72 trilyon yene (18 milyar dolar) geriledi. Hükümet verilerine göre ticaret açığı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve yendeki değer kaybının ortasında artan ithal enerji maliyetleri sonrasında düştü. Ülkede ihracat ise rekor seviyeye ulaştı.

Kaynak kıtlığı çeken ülke, Çin’deki zayıflayan talep ve ABD ve Avrupa’daki agresif parasal sıkılaştırma nedeniyle ilk yarı bazında üst üste beşinci yıldır kırmızı renkteydi.

Ham petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömürün değerinin azalmasıyla ithalat yüzde 12,4 düşüşle 52,96 trilyon yen oldu. Maliye Bakanlığı bir ön raporda, ihracatın ABD’ye yapılan güçlü otomobil sevkiyatlarının da yardımıyla yüzde 1,4 artışla 50,24 trilyon yen ile rekor seviyeye ulaştığını söyledi.

İsrail-Hamas savaşı, petrol üreten Orta Doğu’daki gerilimi artırdı ve finansal piyasaları jeopolitik riskler nedeniyle gergin hale getirdi.

Japonya’nın ham petrol ithalatının çoğu bölgeden geldiğinden analistler, yüksek fiyatların yendeki kalıcı zayıflıkla birleştiğinde önümüzdeki aylarda ülke için daha büyük ticaret açıkları anlamına gelebileceğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Japonya’nın ABD’ye ihracatı yüzde 10,6 artışla rekor 10,08 trilyon yene ulaşırken, ithalatı ise yüzde 6,0 düşüşle 5,59 trilyon yene gerileyerek 4,49 trilyon yen fazlaya dönüştü.

Japonya’nın Çin ile olan ticaret açığı genişlemeye devam etti ve ihracatın ithalattan daha fazla düşmesiyle 2,87 trilyon yen’e ulaştı. Bu, Çin’in Kovid-19’un etkilerinin ardından toparlanmasının zayıf olması ve emlak sorunlarının devam etmesi nedeniyle endişe verici bir gelişme. İhracat yüzde 8,2 düşüşle 8,91 trilyon yene, ithalat ise yüzde 6,2 düşüşle 11,77 trilyon yene geriledi.

Japonya’nın Çin de dahil olmak üzere Asya ile ticaret fazlası yüzde 23,4 oranında azalarak 989,74 milyar yene geriledi ve Avrupa Birliği ile olan açığı ise bir önceki yıla göre yarıdan fazla azalarak 401,44 milyar yene düştü.

Yalnızca Eylül ayında Japonya, ihracatın üç aydan beri ilk kez artmasıyla 62,44 milyar yenlik ticaret fazlası elde etmiş oldu. Japonya ekonomisi son çeyreklerde ihracat artışından destek alırken, gelen turizmdeki canlanma da destek sağladı.

Eylül ayına kadar geçen altı ayda dolar, yen karşısında yüzde 5,6 oranında değer kazandı. Japonya Merkez Bankası aşırı düşük faiz oranlarına takılıp kalırken Federal Rezerv enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın