Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japon Yenindeki Derin Düşüş Sonrası Müdahale Sinyali

Japonya Maliye Bakanı, yenin dolar karşısındaki düşüşüne karşı müdahale etmeye hazır olduklarının sinyalini verdi. Detaylar şöyle…
Japon Yenindeki Derin Düşüş Sonrası Müdahale Sinyali
HABER GİRİŞ

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, yenin dolar karşısında son 38 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından döviz piyasasına müdahale etmeye hazır olduklarını belirterek, Japon yetkililerin gerektiğinde harekete geçeceğini vurguladı.

Suzuki, döviz kurlarının istikrarlı bir seyir izlemesinin arzu edileceğini belirterek, ani ve tek yönli hareketlerin istenmeyeceğini ekonomik etkilerinden dolayı derin endişe duyduklarını söyledi. Gelişmeleri dikkatle izlediklerini, nedenlerini analiz ettiklerini ve gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Konuyla ilgili bir diğer açıklama da Kabine Baş Sekreteri Yoshimasa Hayashi’den geldi. Hayashi, basın toplantısında Tokyo’nun aşırı döviz hareketlerine karşı uygun önlemleri alacağını belirtti.

USDJPY günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Mizuho Securities’in baş döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, yetkililerin yalnızca hızdan değil, seviyeden de endişe duymaya başladığını ve müdahale edilmezse yenin 162’ye doğru kayma riski olduğunu belirtti.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) döviz piyasasına müdahale ederek para birimini desteklemeye çalıştığı iddia ediliyor. USD/JPY, Nisan 2024’te 160 seviyesinin üstüne çıkarak Haziran 1986’dan bu yana ilk kez bu seviyeyi test etti.

GCM Yatırım Banner

Analistler, yenin değer kaybının Japon otoritelerini harekete geçirebileceğini belirtirken, 29 Nisan’da görülen 160,24 seviyesinin ardından yaklaşık 60 milyar dolarlık rezerv satışının yapılmış olabileceğini ifade ediyorlar. Döviz piyasasında özellikle ABD ve Japonya arasındaki yüksek faiz oranı farkı, yenin dolar karşısında önemli ölçüde değer kaybetmesine yol açıyor.

Japonya, faiz oranlarını sıfır ila yüzde 0,1 aralığına yükseltmiş olsa da ABD’deki yüzde 5’in üzerindeki faiz oranları dolar varlıklarına olan talebi artırıyor. Analistler, ABD ve Japonya arasındaki getiri farkının değişmediği sürece, Japon para biriminin baskı altında kalacağını uyarısında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın