Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Bankadan Türkiye’ye Uyarı: Kur Krizi Riski

Ülkelerin döviz risklerini inceleyerek puanlar veren Japon Bankası Nomura, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeleri açıkladı. İşte detaylar;
Japon Bankadan Türkiye’ye Uyarı: Kur Krizi Riski
Yorum

Japonya Bankası Nomura, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkelerin ekonomilerinde kur krizi yaşanma riskinin oldukça yüksek olduğunu duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada Türkiye, Mısır, Romanya, Sri Lanka, Çek Cumhuriyeti, Pakistan ve Macaristan’da kur krizi yaşanma riskine vurgu yapıldı.

Damocles adı verilen uyarıda risklerin Mayıs’tan beri daha da arttığına dikkat çekildi. En çok risk olan ülkelerin ise Çek Cumhuriyeti ve Brezilya olduğu belirtildi.

Risk hesaplama modelindeki 32 ülkenin toplam risk puanın Mayıs’taki 1,744 seviyesinden 2,234’e kadar çıktığı ifade edildi.

Bankanın yaptığı açıklamada gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik risklerin artması “Felaket habercisi” olarak yer aldı. Söz konusu risk rakamlarının 1999’dan beri görülen en yüksek toplam puan olduğuna dikkat çekildi.

Damocles’te döviz rezervleri, döviz kuru, mali görünümler ve faiz oranlarına dair sekiz gösterge baz alınıyor.

Nomuro, 1996 yılından beri gelişmekte olan ülkelerde yaşanan 61 farklı kur krizi istatistiklerini inceleyerek 100’ün üstünde puan alan ülkelerde bir yıl içinde kur krizi yaşanmasına yüzde 64 ihtimal veriyor.

Türkiye ve Sri Lanka’nın puanı 138 seviyesinde olurken Mısır 165 puan ile ilk sırada yer aldı. Mısır döviz konusunda oldukça ciddi sorunlar yaşıyor. Hükümet, bu yıl içinde Uluslararası Para Fonu (IMF) programına başvurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu