Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO/Avdagiç: Sıkılaşma Maliye Politikasıyla Desteklenmeli

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, para politikasında uygulanan sıkılığın maliye politikasıyla da desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti. Detaylar geliyor...
İTO/Avdagiç: Sıkılaşma Maliye Politikasıyla Desteklenmeli
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Şubat ayı Meclis toplantısında ekonomideki son duruma ilişkin görüşlerini paylaştı. Avdagiç, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Fatih Karahan’a başarılar diledi.

Karahan’ın başkanlığında Merkez Bankası’nın ülkeye ve iş dünyasına kalıcı kazanımlar sağlayacağına inandıklarını vurgulayan Avdagiç, “Merkez Bankası’ndaki başkanlık değişim süreci, yanlış anlamalara meydan vermeyecek şekilde doğru bir iletişimle yönetildi. Başkan değişikliğinin politika değişikliği ile ilişkisinin bulunmadığı yönündeki kararlılık beyanları, piyasalara güven verdi” açıklamasında bulundu.

Avdagiç, faiz artışlarının dezenflasyon sürecinin en etkili silahı olduğunu ancak yegane silahı olmadığını vurguladı. Para politikasındaki sıkılığın, maliye politikasıyla desteklenmediği sürece, enflasyonla mücadelenin sınırlı kalabileceğini belirten Avdagiç, “Bu nedenle para ve maliye politikasının uyumuna ve bu uyumu destekleyecek yapısal reformlara önem verilmeli” diye konuştu.

Avdagiç, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremlerinde bir yılın geride kaldığını, birinci yılının geride kaldığını kaydeden Avdagiç, “Milletimizin ve devletimizin gayretiyle bölgemiz yeniden imar edilmeye başlandı. Bunun somut sonuçlarını ilk etap deprem konutlarının teslim törenlerinde gördük.” açıklamasında bulundu.

İTO Başkanı, İstanbul’da, bütün yerel yöneticilerin deprem teyakkuzu içinde olmaları gerektiğini 31 Mart’ta yapılacak Mahalli Seçimler sonrası hangi partiden olursa olsun seçilecek belediye başkanına deprem gerçeğini unutmaması çağrısında bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın