Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Merkez Bankası Faizleri Sabit Tutarak Artış Serisine Son Verdi

İsviçre Merkez Bankası önceki beş toplantısının aksine faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Detaylar haberde…
İsviçre Merkez Bankası Faizleri Sabit Tutarak Artış Serisine Son Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçre Merkez Bankası (SNB), üç aylık para politikası toplantısında faiz oranlarını sabit tutarak art arda beş artışlık serisine son verdi. Haziran 2022′de faiz oranlarını negatif bölgeden çıkarmaya başlayan banka, ana politika faizini yüzde 1,75′te seviyesinde sabit tuttu.

SNB yaptığı açıklamada, “Para politikasının son çeyreklerde önemli ölçüde sıkılaştırılması, kalan enflasyon baskısını dengeliyor” ifadelerini kullandı. Açıklamada orta vadede fiyat istikrarının sağlanması için para politikasının daha da sıkılaştırılmasının gerekli olabileceği kaydedildi.

İsviçre’de enflasyon Ağustos’ta yıllık yüzde 1,6 ile merkez bankasının yüzde 2′lik hedefinin oldukça altında gerçekleşti. İsviçre frangı bu yılın en iyi performans gösteren G10 para birimi olurken, ekonomi ikinci çeyrekte durgunlaştı ve bunun SNB’nin bu döngüdeki son artırımı olabileceğinin sinyalini verdi.

Haziran ayındaki bir önceki toplantısında merkez bankası, daha önce 75 baz puana varan artışların ardından 25 baz puanlık artışa karar vermişti. SNB, enflasyonun küresel ekonominin önümüzdeki çeyreklerdeki büyüme görünümünün yavaş kalmaya devam ettiğini belirtti.

Orta vadede daha kısıtlayıcı para politikası nedeniyle, enflasyonun daha ılımlı seviyelere dönmesi gerektiği belirtildi. SNB, dünyanın başka yerlerindeki yüksek enflasyon göz önüne alındığında, küresel ekonomide belirgin bir yavaşlamanın göz ardı edilemeyeceğini ve bunun bazı merkez bankaları için para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceğini öne sürdü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.