Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre, Çin’in Tayvan’ı İşgal Etmesine Kayıtsız Kalmayacak

İsviçre'de yaptırımlardan sorumlu ajansın başındaki isim Çin'in Tayvan'ı işgal etmesi halinde nasıl bir yol izleyeceklerinden bahsetti.
İsviçre, Çin’in Tayvan’ı İşgal Etmesine Kayıtsız Kalmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in Tayvan’ı işgal edeceğine dair söylemler gündemdeki sıcaklığını koruyor. Bu konuyla ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Ekonomik yaptırımları uygulayan İsviçre ajansının başkanı, Avrupa Birliği’nin Tayvan’ı işgal etmesi halinde Çin’e karşı başlatacağı her türlü cezai önlemi almasını beklediğini söyledi. İsviçre’nin de bu yaptırımlara katılacağını sözlerine ekledi.

Çin, demokratik olarak seçilmiş hükümete Çin egemenliğini kabul etmesi için baskı yapmak amacıyla Tayvan çevresindeki askeri faaliyetlerini hızlandırıyor. Tayvan hükümeti, sadece adanın 23 milyon insanının geleceğine karar verebileceğini ve barış isterken saldırıya uğrarsa kendini savunacağını söylüyor.

İsviçre’nin bu durumda Çin’e karşı AB yaptırımlarını kabul edip etmeyeceği sorusuna, Devlet Ekonomik İşler Sekreterliği (SECO) Direktörü Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch, “Bu tür yaptırımları kabul edeceğimize kuvvetle inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

‘Çin’e Rusya’ya Yapılandan Daha Fazlası Yapılabilir’

Çin’e yönelik yaptırımların Rusya’ya yapılandan çok daha sert olacağını belirten Ineichen Fleisch, “Ekonomik ilişkiler çok daha önemlidir. Bu nedenle muhtemelen AB ve ABD’de ve İsviçre’de olduğundan daha büyük tartışmalar olacaktır. Rusya’da vardı. Ama umarım hiçbir zaman o noktaya gelmez.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Ineichen-Fleisch, İsviçre’nin, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgali üzerine Rus şahıslarına ve şirketlerine karşı AB yaptırımlarını benimseme konusundaki geçmişine atıfta bulundu.

Moskova’nın seçkinleri için popüler bir yer olan ve Rus servetinin tutulduğu bir yer olan İsviçre’ye, yaptırım uygulanan yüzlerce Rus’un varlıklarını daha hızlı tespit edip dondurması için baskı artmıştı.

İsviçre bu ay içerisinde yaklaşık 7 milyar dolar değerinde Rus finansal varlıklarına ve 15 mülke el koymuştu. Bu konu ABD ve Çin arasındaki gerilimi de son günlerde artırıyor. Çin lideri Xi geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüşmüş ve Tayvan konusunda ‘ateşle oynamayın’ uyarısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.