Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Liderinden Biden’a Uyarı: Tayvan’da Ateşle Oynamayın!

Çin lideri Xi, Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşmede Tayvan konusunda ateşle oynamaya karşı uyardı. Detaylar haberde;
Çin Liderinden Biden’a Uyarı: Tayvan’da Ateşle Oynamayın!
Yorum

Çin ve ABD liderleri arasında beklenen görüşme bu akşam gerçekleşti. Beyaz Saray, Biden ve Xi arasındaki telefon görüşmesinin bugün gerçekleşip tamamlandığını duyurdu.

Başkanların görüşmesi iki saatten fazla sürdü. TSİ 15.33’te başlayan görüşme 17.50’de sona erdi.

İki Liderin 5. Görüşmesi Gerçekleşti

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve gelmesinden itibaren Xi ile yapmış olduğu 5’inci görüşme özelliğini taşıyan telefon toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Görüşme, özellikle ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını açıklaması ve Çin yetkililerinin buna sert tepki gösterdiği bir dönemde gerçekleşmesi nedeniyle oldukça kritik olarak nitelendiriliyordu.

Görüşmenin içeriğine dair Beyaz Saray’dan henüz bir açıklama gelmese de Çin cephesinde bazı haberler çıkmaya başladı.

Xi’den “Tek Çin İlkesi” Vurgusu!

Çin devlet medyasına göre Xi, Biden’a ABD’nin “tek Çin ilkesine” uyması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Çin’in Tayvan’ın bağımsızlığına ve dış güçlerin müdahalesine şiddetle karşı çıktığını vurguladı.

Habere göre Xi’nin Biden’a söylemi “Ateşle oynayanlar sadece yanacak. Biz, ABD tarafının bunu açıkça görebildiğini umuyoruz” şeklinde oldu.

ABD’li yetkililer, görüşmenin Rusya’nın Çin’in henüz kınamadığı Ukrayna’yı işgalinin tartışılması da dahil olmak üzere geniş bir gündeme sahip olacağını söylemişlerdi.

Ülkenin Çin’e yönelik gümrük vergilerini kaldırıp kaldırmayacağı konusunun da bu görüşmede ele alınması bekleniyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu