Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Başbakanı NATO Kapısının Açılması için Türkiye’ye Çağrı Yaptı

Finlandiya’nın NATO’ya kabulü sonrası İsveç’in üyelik onayı meselesi bir kere daha gündeme geldi. İsveç Başbakanı, NATO düğümünün çözümü için Türkiye’yi işaret etti.
İsveç Başbakanı NATO Kapısının Açılması için Türkiye’ye Çağrı Yaptı
HABER GİRİŞ

NATO kapısında bekleyen İsveç ve Finlandiya birlik mesajı vererek ittifaka birlikte girmek istediklerini duyursa da Finlandiya’nın üyelik talebi Türkiye tarafında kabul olurken İsveç kapının dışında kaldı. Finlandiya’nın 4 Nisan günü NATO’ya katılmasının ardından gözler tekrar Ankara’ya çevrildi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, son yaptığı açıklamasında ülkesinin ittifaka katılımının Türkiye’nin kararına bağlı olduğunu hatırlattı. Ankara’nın kararını tekrar gözden geçirmesi için mesaj gönderdi.

İsveç gazetesi Aftonbladet’e konuşan Kristersson, Rusya’nun Ukrayna’da başlattığı savaş yüzünden zor durumda olduklarını belirterek, koruma kalkanı için NATO şemsiyesi altına alınmak istediklerini yineledi.

Finlandiya’nın NATO üyeliğinin onaylanmasını memnuniyetle karşıladığını, benzer gelişmenin ülkesi için de yaşanmasını dilediğini aktardı.

Kristersson, “NATO’nun içinde olmadığımız için burukluğumuzu da bildirdim. Ülke olarak şu anda çok tehlikeli bir durumda yaşıyoruz, bunun anlaşılmasının zamanı geldi. Artık iş tamamen Türkiye’ye bağlı, Türkiye’nin vereceği karara da son derece saygı duyuyorum” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İsveç’in NATO üyeliğinin kabul edilemez olduğunu söylemesiyle Stokholm’ün tavrının nasıl olacağına ilişkin soru işaretlerini de gideren Kristersson, “1 Haziran’da yürürlüğe girecek bir terör kanunu var, işte o zaman Türkiye’ye verdiğimiz sözleri yerine getirmiş olacağız” diye ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın