Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Kapısında Bekleyen İsveç ve Finlandiya Birlik Mesajı Verdi

Finlandiya, Türkiye ile yaşadığı gerilimde NATO üyeliği için veto gören İsveç’in yanında durdu. İki ülkenin liderleri NATO’ye birlikte girmek istediklerini açıkladı.
NATO Kapısında Bekleyen İsveç ve Finlandiya Birlik Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ

İsveç’in Türkiye ile sık sık karşı karşıya gelmesi ve son yaşanan gerilimde iplerin tamamen kopmasının ardından Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği meselesini sürüncemede bıraktı. Türkiye’nin İsveç’e karşı gösterdiği tavırdan etkilenen Finlandiya, üçlü görüşmelere ara vermek istediğini duyurmasının ardından bugün yeni bir gelişme yaşandı.

Ortak basın açıklaması düzenleyen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkelerinin NATO üyeliği konusunda birlik mesajı verdi.

“İsveç ve Finlandiya NATO’ya üyelik konusunda ayrı hareket etmeyecek” diyen Finlandiya Başbakanı’nı, İsveç Başbakanı, “Finlandiya ile bu yolculukta birlikteyiz” sözleriyle destekledi.

Finlandiya: İsveç’in Sorunlu Çocuk Olarak Sunulmasından Hoşlanmıyoruz

İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması eylemini desteklemediklerini ve Ankara’nın hassasiyetlerini anladıklarını söyleyen Marin, “Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz. Bu konuda İsveç ile iş birliği içerisinde çalışacağız” dedi.

Türkiye ile birlikte Macaristan’ın da İsveç ve Finlandiya’nın üyelik talebine olay vermesini istediklerinin altını çizerek, “İsveç’in sorunlu çocuk olarak sunulduğu bu atmosferden hoşlanmıyoruz. İsveç NATO üyesi olmak için gerekli tüm şartları sağladı” şeklinde ifade kullandı.

GCM Yatırım Banner

İsveç: NATO Üyeliğini Sabote Edecek Eylemlerin Devamı Gelebilir

İsveç Başbakanı, Türkiye’yi dini hassasiyetlerini kullanarak İsveç’e karşı kışkırtmak hedefiyle yürütülen eylemlerin devamının gelme ihtimalinin olduğuna işaret etti.

Kristersson, “Amacımız NATO’ya üyelik sürecini Finlandiya ile birlikte tamamlamak. Türkiye ve Finlandiya ile imzaladığımız üçlü mutabakatı uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.