Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu’ndan İsveç Çıkışı: NATO Üyeliğini Kabul Edemeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 3. Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı'nın 9 Mart'ta Brüksel'de düzenleneceğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Çavuşoğlu’ndan İsveç Çıkışı: NATO Üyeliğini Kabul Edemeyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üyelik sürecini değerlendirdi. Çavuşoğlu, NATO üyeliği konusunda taahhütlerin olduğunu ancak taahhütlerin bilinmeden İsveç’in üyeliğine evet demenin mümkün olmadığına işaret etti.

NATO için iki tehditten birisinin terörizm olduğuna değinen Çavuşoğlu, bunun Madrid ve NATO’nun tüm belgelerinde yer aldığına dikkat çekti.

Türkiye’nin terörle ilgili endişelerinin İsveç ve Finlandiya tarafından giderilmesi gerektiğini yineleyerek diğer müttefiklerin katkılarıyla Madrid’de üçlü mutabakat muhtırasının imzalandığını anımsattı.

Üçlü Muhtırayı Hatırlattı

İmzalanan üçlü muhtıranın uygulanmasında İsveç’ten tatmin edici adımlar gelmediğini savunan Çavuşoğlu, anayasa ve bazı kanunlarda terörle mücadele kanunlarında değişiklikler yapıldığını da belirtti.

Bu değişikliğin amacının mutabakat muhtırasında açıkça yer aldığını vurgulayarak, terörizm finansmanın, terör örgütüne insan devşirmenin ve terör propagandası gibi hukuka aykırı eylemlerin durdurulması gerektiğini bildirdi.

Şimdi Kayıt Olun

İsveç Bütün Faaliyetlerini Sürdürüyor!

İsveç’te tüm bu faaliyetlere devam edildiğini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye’nin bunu sadece Kur’an-ı Kerim’e yönelik kabul edilemez hakaret ve Kur’an-ı Kerim’i yakma eylemine bağlamadığını bildirdi.

Söz konusu eylemin nefret ve insanlık suçu olduğunu savunarak, “Hangi dine, hangi kutsal kitaba yönelik olursa olsun, bu tür eylemler kabul edilemez ve insanlık suçudur. Bununla uluslararası toplum olarak mücadele etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Üçlü muhtıranın unsurlarının uygulanıp uygulanmadığını gözden geçirmek için iki toplantı yapıldığını 3. toplantının ise Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılan eylemden ve ortamın uygun olmamasından dolayı ertelendiğini iletti.

Çavuşoğlu 3. Toplantı için Tarih Verdi

Ertelenen üçüncü toplantının Brüksel’de yapılmasında fayda olduğunu ileri süren Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve diğer müttefiklerin “İsveç’te kanun değişti, İsveç açıklama yaptı, dolayısıyla üye olsunlar.” şeklide söylemlerde bulunduklarını da ekledi.

Çavuşoğlu, 3. Daimi Ortak Mekanizma Toplantısı’nın 9 Mart’ta düzenleneceğini paylaştı. Toplantıda herkesin İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirmediğini görmesini istedikleri için Brüksel’de yapılmasının istendiğini aktardı.

İsveç Yükümlülüklerini Yerine Getirmeli

Bu mekanizmanın bir müzakere olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, mekanizmanın bu muhtıranın uygulanıp uygulanmadığını görmek ve anlamak için kurulduğunun altını çizdi.

Sorunlu ve az sorunlu olarak ayrım yaptıklarını bildiren Çavuşoğlu, iki ülkeyle de ilişkilerin kötü olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu;

“Ama bu ciddi bir problem. NATO için bir problem. İsveç, bu yükümlülükleri yerine getirmeden İsveç’in üyeliğine onay vermemiz mümkün değil.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.