Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşten Çıkarma Dalgası Büyüyor: IBM 3900 Kişiyi Gözden Çıkardı

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde beklenti üstü gelir elde eden IBM, 4 bine yakın çalışanının işine son vermeye hazırlanıyor.
İşten Çıkarma Dalgası Büyüyor: IBM 3900 Kişiyi Gözden Çıkardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2019 yılının sonlarında hayatımıza giren pandemi, dünya ekonomisini çok ciddi bir sıkıntının içine sokarken, bunun yaraları son bir yıldır sarılmaya başlanmıştı. 2022 yılının başında Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, dengelerin yeniden alt üst olmasına sebep oldu.

Küresel tedarik zincirindeki aksaklık enflasyonun tarihi zirvelere ulaşmasına sebep olurken, merkez bankalarının uyguladığı politikalar ekonomilerde daralmaya yol açtı.

Kötü gidişat karşısında kendini korumaya çalışan dünya devi isimler bile personel sayısını azaltarak, tasarruf yapmaya çalışıyor. ABD’li teknoloji şirketleri arasındaki işten çıkarma dalgası ise giderek büyüyor.

Twitter, Google, Microsoft, Amazon, Spotify olmak üzere daha birçok şirket, çalışanlarının bir kısmının işine son verdi. Bunlar arasına şimdi de 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve 410 bin çalışanı olan IBM eklendi.

ABD’li IBM İşgücünün Yüzde 1,5’ini Azaltacak

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan IBM, dün finansal raporunu açıkladı. Buna göre 2022 dördüncü çeyrekte 16,7 milyar dolar gelir, hisse başına 3,60 dolar gelir elde etti. Hisse başına düşen gelir beklentileri karşılarken, toplam gelir 16,4 milyar dolar piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

IBM CEO’su Arvind Krishna ise daha önce gündeme gelen işten çıkarma planını doğruladı. Şirketin, toplam işgücünün yüzde 1,5’ine denk gelen 3.900 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını söyledi.

IBM’nin altyapı işi olan Kyndryl’in bölünmesi ve Watson sağlık bakım biriminin geçen yıl elden çıkarılmasıyla bağlantılı olarak ilk çeyrekte 300 milyon dolarlık bir ücret kaybı beklendiğini belirtti.

IBM’in finans şefi Jim Kavanaugh, orta tek haneli modelin alt ucunda olmasını beklemenin ihtiyatlı olacağını ifade etti. 1 Ocak’tan itibaren sunucuların ve ağ ekipmanlarının kullanım ömrünü uzattığını ve bunun vergi öncesi geliri 200 milyon doların üzerinde artıracağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın