Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbulluların Yaşam Maliyeti 32 Bin Liraya Yaklaştı

Enflasyon ateşinin derinden hissedildiği İstanbul’da yaşamak için çıta her ay yukarı çekiliyor. Son artışla birlikte maliyetler yaklaşık 32 bin liraya ulaştı.
İstanbulluların Yaşam Maliyeti 32 Bin Liraya Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) paylaştığı Mart ayı enflasyon verilerinde Türkiye’de vatandaşların yaşadığı hayat pahalılığı bir kere daha gün yüzüne çıktı. Enflasyon ateşinin körüklendiği İstanbul’da ise pahalılık had safhaya ulaştı.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1 Nisan’da açıkladığı Mart ayı İstanbul enflasyonunun yüzde 73’ü geçmesinin ardından bir başka veri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı’ndan (İPA) geldi.

“İstanbul’da Yaşam Maliyeti” isimli araştırmasının sonuçlarını paylaşan İPA’nın verilerine göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın mart ayına göre yüzde 86,14 artış gösterdi.

Son artışla birlikte İstanbul’da yaşamanın ortalama maliyeti mart ayında 31 bin 788 liraya çıktı. Bu miktar Şubat ayında 30 bin 563 lira olarak açıklanmıştı.

İPA’nın Mart ayı raporuna göre mutfak masraflarında öne çıkan ürün grubu kırmızı et oldu.

GCM Yatırım Banner

Ramazan ayında kırmızı ete geçen yılda yaşananın aksine bu yıl sürpriz bir zammın olmayacağı sözünün verilmesine rağmen Mart’ta en fazla fiyat artışı yüzde 20 ile et ve kuşbaşıda görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.