Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mart Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırında İbre Yine Yukarı!

Türk-İş’in Mart ayı verilerine göre asgari ücret kan kaybetmeye devam ediyor. Enflasyonist baskıyı kıramayan Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı bu ay da artışı sürdürdü.
Mart Ayında Açlık ve Yoksulluk Sınırında İbre Yine Yukarı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Mart 2023 dönemine ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini paylaştı. Asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki makas aralığı açılmaya devam ederek, bin lira sınırını aştı.

Türk-İş’in ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin temel gereksinimleri için harcaması gereken aylık tutar anlamına gelen açlık sınırı 9 bin 591 liraya çıktı.

Dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarının baz alındığı yoksulluk sınırı 31 bin 241 liraya yükseldi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti olarak hesaplanan aylık gideri ise 12 bin 469 TL olarak açıklandı.

Türk-İş’ten üç gün önce kendi hesaplamalarını aktaran Birleşik Kamu-İş Sendikası, Açlık-Yoksulluk Araştırması raporunda Mart ayı açlık sınırını 10 bin 891 lira, yoksulluk sınırını ise 29 bin 549 lira olarak açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Türk-İş’in Şubat ayı verilerinde açlık sınırı 9 bin 425 lira, yoksulluk sınırı ise 30 bin 700 lira olarak kayda geçmişti.

Mutfak Enflasyonundaki Yıllık Değişim Yüzde 114’e Yükseldi

Türk-İş’in Mart ayı araştırmalarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yaptığı asgari harcama miktarı Şubat ayı ile karşılaştırıldığında Mart ayında yüzde 1,76 oranında değişim gösterdi.

İki aylık değişim yüzde 17,96 olurken, son 12 ay itibarıyla değişim oranı yüzde 94,62’yi buldu. 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 114,03 olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.