Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş Açıkladı: Yoksulluk Sınırı Şubat’ta 31 Bin Liraya Dayandı

Enflasyon verilerinde görülen baz etkisinin emareleri günlük hayatta okunmadı. Açlık ve yoksulluk sınırında çıta yükselmeye devam etti.
Türk-İş Açıkladı: Yoksulluk Sınırı Şubat’ta 31 Bin Liraya Dayandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Şubat 2023 dönemine ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini paylaştı. Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki makas aralığı açılmaya devam ederek, 925 liraya yükseldi.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir ailenin temel gereksinimleri için harcaması gereken aylık tutar anlamına gelen açlık sınırı 9 bin 425 liraya ulaştı.

Dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarının baz alındığı yoksulluk sınırı ise 30 bin 700 liraya yükseldi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti olarak hesaplanan aylık gideri 12 bin 265 TL olarak açıklandı.

Türk-İş’ten 3 gün önce kendi hesaplamalarını paylaşan Birleşik Kamu-İş Sendikası verilerine göre Şubat ayı açlık sınırı 10 bin lirayı aşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Kamu-İş Açlık-Yoksulluk Araştırması raporuna göre açlık sınırı yılın ikinci ayında 10 bin 259 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 28 bin 563 TL’ye çıkmıştı.

Türk-İş’in Ocak ayı verilerinde açlık sınırı 8 bin 864 lira, yoksulluk sınırı 28 bin 875 lira olarak açıklanmıştı.

Böylece 8 bin 500 lira olarak belirlenen yeni asgari ücret Ocak ayında çalışanın cebine girmeden erimişti.

Mutfak Enflasyonundaki Değişim Yüzde 100’ü Aştı

TÜRK-İŞ’in Şubat ayı raporuna göre hayat pahalılığının en derinden etkilediği mutfak enflasyonundaki değişim dikkat çekici oldu.

Ankara’da bulunan dört kişilik bir ailenin market masrafları için yaptığı harcamalar baz alındığında azami harcamada bir önceki aya göre yüzde 6,32 oranında artış yönünde değişim yaşandı.

Son 12 ay itibarıyla yapılan harcamalarda değişim oranı yüzde 107,02 olarak, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 112,87 olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.