Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti Yoksulluk Sınırını Ezdi Geçti!

İstanbul Planlama Ajansı'nın son verilerine göre İstanbulluların yaşamı her geçen gün zorlaşıyor. Maliyet yoksulluk sınırını ezdi geçti. Detaylar haberde...
İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti Yoksulluk Sınırını Ezdi Geçti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücretin konuşulmasıyla vatandaşın hayatını sürdürdüğü ürünlere gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Büyük şehirlerdeki yaşam giderek zorlaşıyor. Yakın bir zamanda Kasım ayına yönelik İstanbul enflasyonu da bu gerçeği gözler önüne serdi. İstanbul Planlama Ajansı (İPA) tarafından hesaplanıp bugün açıklanan verilere göre İstanbul’da yaşamak gittikçe zorlaşıyor.

İPA’nın yayımladığı rapora göre Ekim ayında 45 bin 956 lira olan İstanbul yaşam maliyeti, Kasım ayında 47 bin TL’yi geçti.

İstanbul’da yaşamanın maliyeti yıllık bazda yüzde 78,48, aylık baza yüzde 3,35, Aralık ayına göre yüzde 72,10 oranında arttı.

Dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti ise 47 bin 493 lira oldu. Bu rakam Türk-İş tarafından açıklanan yoksulluk sınırını geçti. Türk-İş, Kasım ayında açlık sınırının 14 bin 25 lira, yoksulluk sınırının ise 45 bin 686 TL olduğunu açıklamıştı.

İPA Ocak-Kasım İstanbul Yaşam Maliyeti
Kaynak: İPA

İPA tarafından paylaşılan rapora göre İstanbul’da yaşam maliyeti Ocak ayından bu yana düzenli bir şekilde arttı.  Ocak ayında 29 bin 429 TL olan maliyet, Kasım ayında 47 bin 493 TL olarak kayda geçti. Maliyet 11 ayda 18 bin TL’den fazla arttı.

GCM Yatırım Banner

Zeytin Fiyatında Çarpıcı Artış Yaşandı

Kasım ayında yıllık bazda yüzde 173,59 ile en çok fiyatı artan ürün zeytin oldu. Sonrasında 113,58 ile tavuk eti geldi.

Aylık bazda yüzde 30,03 ile fiyatı en çok artan ürün yine zeytin oldu. Sonrasında yüzde 11,09 ile çay geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.