Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Enflasyonu Açıklandı! İşte Kasım Verileri

İTO Kasım ayı İstanbul enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon Ekim'deki düşüş seyrini Kasım ayında devam ettiremedi. Peki enflasyon yüzde kaç arttı?
İstanbul Enflasyonu Açıklandı! İşte Kasım Verileri
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) aylık düzenli olarak yayımladığı İstanbul ücretliler geçinme indeksi ve toptan eşya fiyatları indeksini raporunu bugün paylaştı. İTO Kasım ayına yönelik raporu yayımladı.

Buna göre Ekim ayında hafif bir düşüşe geçerek yüzde 72,73 seviyesinde kayda geçen İstanbul ücretliler geçinme indeksindeki, Kasım ayında bu düşüş seyrinin yönünü değiştirdi.

İTO tarafından açıklanan son verilere göre İstanbul ücretliler geçinme indeksi aylık bazda yüzde 3,79, yıllık bazda ise yüzde 73,89 arttı. Bir önceki yıl sonuna göre yüzde 68,93 arttı.

Böylece Ekim ayında düşüşe geçen endeks, yüzde 73,89 seviyesine yerleşerek yükselişe geçmiş oldu.

Ayrıca toptan eşya fiyatları indeksi ise aylık bazda yüzde 2,94, yıllık bazda yüzde 59,10 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,01 arttı.

GCM Yatırım Banner

En Fazla Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamaları Arttı

Perakende fiyatlarda Kasım 2023 döneminde aylık bazda en fazla artış yüzde 5,53 ile kültür eğitim ve eğlence harcamalarında gerçekleşti. Sonrasında yüzde 4,95 ile konut harcamaları, yüzde 4,84 ile gıda harcamaları, yüzde 2,48’le giyim harcamaları, yüzde 0,32 ile ev eşyası harcamaları ve yüzde 0,15’le diğer harcama grubu geldi.

Bunun aksine ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 0,52’lik azalış saptandı.

Yine aynı dönemde toptan fiyatlarda ise aylık bazda en fazla artış yüzde 14,39 ile inşaat malzemeleri grubunda saptandı. İşlenmemiş maddeler grubunda yüzde 0,87’lik azalış saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.