Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul Havalimanı Günlük Uçuşta Avrupa’nın Zirvesinde!

İstanbul Havalimanı, Eurocontrol'ün 26 Haziran-2 Temmuz tarihli raporuna göre en yoğun havalimanları arasında Avrupa'da birinci sırada yer aldı. Detaylar...
İstanbul Havalimanı Günlük Uçuşta Avrupa’nın Zirvesinde!
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SGHM), Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı’nın (Eurocontrol) son raporunu paylaştı. Buna göre İstanbul Havalimanı günlük ortalama uçuşta Avrupa’nın zirvesinde yer aldı.

Eurocontrol’ün 26 Haziran ile 2 Temmuz tarihlerini kapsayan raporuna göre İstanbul Havalimanı günlük ortalama 1525 uçuşla en yoğun havalimanları kategorisinde Avrupa’nın ilk sırasında yer aldı.

İstanbul Havalimanı Zirveden Düşmüyor

SGHM, konuya dair açıklamayı resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi.

Eurocontrol’ün düzenli aralıklarla paylaşmış olduğu “Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu”nun sonuncusuna göre Antalya Havalimanı ise günlük ortalama 1008 uçuşla listenin 7’nci sırasında yer aldı.

Shgm Tweet
Kaynak: Twitter / @SHGM

Böylelikle gerek İstanbul Havalimanı gerekse Antalya Havalimanı, 2019 yılında ortaya koyduğu performanslarının üzerine çıkmayı başardı.

Türkiye 6. Sırada Yer Aldı

Paylaşıma göre Türkiye, günlük ortalama 3892 uçuş ile Avrupa genelinde en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında 6. sırada kendine yer buldu.

İngiltere 6122, İspanya 5437 ve Almanya 5245 uçuş ile ilk üç sırayı paylaşan ülkeler oldular.

Eurocontrol Ulkeler Siralamasi
Kaynak: EuroControl

Aynı tarihler arasında en fazla uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları’nın günlük ortalama 1685 uçuş ile 3. sırada yer aldığı bilgisi de verildi.

Ryanair Group, bu kategoride günlük ortalama 3273 uçuş ile zirvede yer alan hava yolu şirketi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu