Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul Enflasyonu Yüzde 82 Zirvesinden İnmiyor

Yaşam maliyeti dudak uçuklatan İstanbul’da enflasyon canavarı vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Kentte enflasyon yine yüzde 80’in üzerinde.
İstanbul Enflasyonu Yüzde 82 Zirvesinden İnmiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Haziran ayının enflasyon rakamını açıkladı. Enflasyonun başkenti İstanbul’da hayat pahalılığı dudak uçuklatmaya devam etti. 2023’ü yüzde 70’in üzerinde artışla kapatan İstanbul enflasyonu son 2 aydır yüzde 80 sınırından aşağı inmedi.

İTO verilerine göre İstanbul genelinde perakende fiyatlar aylık bazda yüzde 3,42, toptan fiyatlar ise yüzde 3,85 arttı.

Yıllık artış hareketinde perakende fiyatlar yüzde 82,14, toptan fiyatlar yüzde 60,49 artış gördü.

Son gelen veriler İstanbul’da yıllık enflasyonun zirve seviyesinden inmediğini gösterdi. Mayıs ayındaki yıllık artış yüzde 82,20 düzeyinde olmuş, Aralık 2022 döneminden itibaren en yüksek seviye kayda geçmişti.

İstanbul Enflasyon (Haziran 2024)
Kaynak: İTO

Konut Giderlerinde Artış Öne Çıktı

İTO verilerinin detayları ele alındığında, perakende fiyatlarda en çok zamlanan kalemin konut giderleri olduğu görüldü. Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında konut harcamaları yüzde 8,01 zamlandı.

GCM Yatırım Banner

Ulaştırma ve haberleşme harcamalarında aylık artış yüzde 4,06, gıda harcamalarında yüzde 2,66, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 2,50, giyim harcamalarında yüzde 2,41, ev eşyası harcamalarında yüzde 1,50, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında ise yüzde 0,54 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.