Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’dan Enerji Krizine Karşı Yeni Hamle Geldi

Dünya genelinde ülkeler enerji kriziyle mücadeleye devam ediyor. Konuya ilişkin en son açıklama İspanya'dan geldi. İşte detaylar...
İspanya’dan Enerji Krizine Karşı Yeni Hamle Geldi
HABER GİRİŞ

Ülkeler Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan enerji krizine yönelik önemler almaya devam ediyor. Konuya yönelik İspanya Ekolojik Geçiş ve Demografik Mücadele Bakanı Teresa Ribera açıklama yaptı.

Doğal Gazda Vergi Yüzde 5’e İndirildi

Bakan, Avrupa’ya gaz ihracatını azaltması nedeniyle bu kış artan enerji maliyetleriyle karşı karşıya kalan tüketicilere yardımcı olmak amacıyla doğal gaz  satış vergisini geçici olarak yüzde 21’den yüzde 5’e indirildiğini duyurdu.

Satış vergisindeki indiriminin 31 Aralık’a kadar süreceğini ve gerekirse tarihin uzatılabileceğini söyledi. Söz konusu indirimin odun ve biyokütle peletlerinin satışı için de geçerli olacağını ekledi.

Ribera, bunlar geleceğe yönelik tehditler olmadığını şu anda Rusya’nın Avrupa Birliği’ne gönderdiği gazdaki azalmanın sonuçlarının yaşandığını aktardı.

İspanyol Tüketicileri 10 Milyar Euro Tasarruf Etti

Geçtiğimiz Haziran ayında Brüksel, İspanya ve komşu Portekiz’e tüketicilerin gaz faturalarını sübvanse etme aynı zamanda doğal gaz fiyatlarına bir üst sınır koyma izni vermişti. Ribera bu önlemler sayesinde İspanyol tüketicilerin aşırı enerji maliyetlerinden yaklaşık 10 milyar Euro tasarruf ettirdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İspanya hükümeti çok yakın bir zamanda enerji krizinden dolayı tasarruf için kararname yayımlamıştı. Bu plan çerçevesinde kamusal alanların hava sıcaklığının 19 ile 27 derece arasında tutulacağı ve kapılarının otomatik kapanacağı açıklandı. Ayrıca kısa vadede gaz ve petrol talebini yüzde 5 azaltabileceği belirtildi.

Yürürlüğe giren bu planla enerji arzının güvence altına alındığı ifade edildi. İspanya Ekoloji Bakanlığı Enerji Tasarrufu ve Çeşitlendirme Enstitüsü Başkanı Joan Groizard konuya yönelik açıklama yaptı. Enerji israfını önlemek için klimalı ve ısıtmalı sistem olan her yerde otomatik kapı kullanılmasını önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın