Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’da Enerji Tasarrufu Başladı: Arz Güvencesi Sağlandı

İspanya’da enerji krizini önlemek amacıyla onaylanan tasarruf planı yürürlüğe girerken enerji arzının güvence altına alındığı bildirildi.
İspanya’da Enerji Tasarrufu Başladı: Arz Güvencesi Sağlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’daki işgaliyle başlayan en önemli sorunlardan birisi kuşkusuz ki enerji meselesi. Özellikle Avrupa ülkeleri enerji krizine karşı en riskli grubu temsil ederken, hükümetler aldıkları önlemlerle bu süreci en hafif şekilde atlatmaya çalışıyor.

İspanya, bu ay başında enerji kullanımını azaltacak tasarruf planını açıklamıştı. İspanya Ekolojik Geçiş ve Demografik Mücadele Bakanlığı’nın (MITECO) önerisi ile enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve olası bir krizin yaşanmasını önlemek amacıyla bir tasarruf planı hazırlandı.

Hükümet tarafından geçen hafta onaylanan enerji tasarrufu planı yürürlüğe girerek, uygulanmaya başlandı.

Oldukça sıkı kuralları içeren plana sadık kalınmaması halinde 60 bin – 100 milyon Euro arasında para cezası uygulanacak. Plan kapsamı ise klima ve ışıkların kullanımının sınırlandırılmasını içeriyor.

Buna göre ticari alanlar, mağazalar, tren ve otobüs terminalleri, kamu binaları ve oteller yaz boyunca klimalarını 27 derece ile sınırlandırıp, saat 22.00’den sonra ışıklarını kapalı tutacak.

Hastaneler, okullar, spor salonları, kuaförler, çamaşırhaneler uygulamadan muaf tutulacak. Diğer yandan bazı restoran ve mağazaların planın tam uygulanması için zaman istediği öğrenildi.

İspanya’nın Enerji Arzı Güvence Altında

İspanya Ekoloji Bakanlığı Enerji Tasarrufu ve Çeşitlendirme Enstitüsü Başkanı Joan Groizard, planın amacının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptırımlar nedeniyle Avrupa’ya gaz arzını kesmesi nedeniyle tasarruf yapmak olduğunu söyledi.

Enerji israfını önlemek için klimalı ve ısıtmalı sistem olan her yerde otomatik kapı kullanılması öneriliyor.

Groizard, bu tedbirlerin tek başına yeterli olmayacağını, zamanı geldiğinde daha fazla enerji tasarrufu için yeni planların açıklanacağını söyledi. Klimaların soğutma ve ısıtmada 1 derece indirilmesi durumunda, kişi başına yüzde 7 oranında enerji tasarrufu olacağı hatırlatılıyor.

İspanya’nın enerji arzının güvence altına alındığını belirten isim, diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Rus gazına bağımlılığının daha az olduğunu dile getirdi.

ABD’nin Haziran ayında İspanya’nın kullandığı gazın yüzde 29,6’sını sağlayarak, en büyük tedarikçisi olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu