Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO Başkanı: Büyüme Verisinde Duraklama Çanları Çalıyor

İSO Başkanı, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 7,6 büyüyen Türkiye ekonomisinde hedefe ulaşıldığını, resesyonun kendini göstermeye başladığını söyledi.
İSO Başkanı: Büyüme Verisinde Duraklama Çanları Çalıyor
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün yayımladığı çeyreklik gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme rakamını değerlendirdi.

İSO Başkanı, 2022’nin Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,6 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi için “Yüksek büyüme odaklı hedefine uyumlu şekilde bir büyüme skoru elde etmiştir” dedi.

Son açıklanan verilere göre ekonominin yılın ilk yarısı boyunca güçlü büyüme performansını koruduğunu ifade etti. Bahçıvan’ın yorumu şöyle:

“Sanayimizin ilk çeyrekte 8,2 olan yıllık büyüme oranı ikinci çeyrekte yüzde 7,8’e gerilese de Türkiye büyümesine paralel bir seyir göstererek dirençli görünümünü koruduğunu söyleyebiliriz. Bu direnci, özellikle imalat sektöründe birinci çeyrekteki yüzde 8 olan büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 9.1’e çıkmasında daha net görmekteyiz.”

“Durağanlaşma Hafiften Kendini Gösteriyor”

Türkiye ekonomisinin büyüme tablosunda sanayi sektörünün tablodaki payını koruduğunu söyleyen Bahçıvan, “Sanayinin büyümeye değerli katkısını sürdürmekle birlikte bir durağanlaşmanın da hafiften kendini göstermekte olduğunu söylememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’dan gelen duraklama haberlerinin ülke ihracatının yanı sıra ekonominin büyümesinde de etkili olabileceğini söyledi. Bu olasılığın ise İSO’nun her ay açıkladığı Türkiye İmalat PMI verilerinde okunduğunu aktardı. Bahçıvan’ın açıklaması şöyle:

“İçinde bulunduğumuz çeyrekteki bu öncü göstergeler, bize sanayinin güncel sorun ve beklentilerinin bitirilebilmesinin, sanayimizin büyümeye istikrarlı katkısını sürdürebilmesi açısından ne kadar önem arz ettiğini ortaya koymaktadır.”

En Büyük Ekonomiler Küçülürken Türkiye Büyüdü

Türkiye’nin çeyreklik GSYİH büyüme rakamı, yüzde 7,5’lik beklentinin üzerinde geldi. Benzer şekilde ilk çeyrekte de rakam yine beklentileri aşmış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,3 oranında büyüme kaydedilmişti.

İkinci çeyrekte teknik resesyona giren ABD dahil birçok büyük ekonomide yavaşlama yaşanırken, Haziran çeyreğine ilişkin veri, Türkiye’de ekonomik büyümenin devam ettiğini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın