Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSO Akılcı ve Tutarlı Politikaların Hayata Geçirileceğine İnanıyor

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, Haziran ayı olağan toplantısında gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
İSO Akılcı ve Tutarlı Politikaların Hayata Geçirileceğine İnanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Haziran ayı olağan toplantısında konuştu. Bahçıvan, ekonominin sağlıklı işleyişi açısından hayati önem taşıyan kamu maliyesi ile bankacılık sistemi gibi alanlarda akılcı ve tutarlı politikaların hayata geçirileceğine yönelik inancını dile getirdi.

Türk sanayisinin rekabet gücünü destekleyici bütün yapısal politikalar ve sektörel stratejilerin önemli koşullarını söyleyen Bahçıvan, en önemli koşullarından birinin sağlıklı, sürdürülebilir bir makro-finansal istikrar ortamının tesis edilmesi olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesine yönelik verilen mesajların herkes için çok değerli olduğunu vurguladı.

Sanayi Finansmanı ile Dengeli Bir Yaklaşım Yürütülmeli

Mücadelenin başarıya ulaşması ve ekonominin sağlıklı işleyişi için kamu maliyesi ile bankacılık sistemi gibi alanlarda da akılcı ve tutarlı politikaların hayata geçirileceğine inandıklarını belirtti.

Bahçıvan söz konusu tutumlarla büyümenin yüksek olduğu kadar nitelikli ve sürdürülebilir bir zemine oturtulacağına da inandıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Gelecek süreçte fiyat ve finansal istikrarı kapsamında gerekli adımlar atılırken üretim hayatının da süreci olumsuz etkilenmemesi için sanayi finansmanını da gözeten dengeli bir yaklaşımın yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

Ekonomik denge için en az para ve finans politikaları kadar önem verdikleri kamu maliyesinin, sosyal refahı destekleme misyonunu yerine getirirken aynı zamanda iş dünyasının da yükümlülüklerini gözetecek şekilde titizlikle kurgulanması gerektiğini söyledi.

Büyüme ve Üretim Dostu Vergi Sistemi Hayata Geçirilmeli

Kamu mali dengeleri gözetilirken harcamalardaysa etkinlik ve rasyonellik yaklaşımı korunurken bir yandan da üretim ekonomisini öncelikli hale getiren “büyüme ve üretim dostu bir vergi sistemi” ilkesinin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki yeni yatırımlar için batı bölgelerinde arazi sıkıntısı olduğunu aktaran Bahçıvan, yeni yatırımlar için oluşan maliyetlerde en büyük kalemlerden birisinin arazi maliyeti olduğunu ekledi.

Söz konusu sorunun çözümü olaraksa İstanbul Sanayi Odası’nın uzun süredir gündeme getirdiği konuyu anımsattı.

Bahçıvan konunun, “Uygun devlet arazilerinin özel sektöre uzun süreli kiralama yöntemiyle tahsis edilmesini sağlayacak ‘Emlak Sanayi’ modeli hayata geçirilmelidir.” diyerek görüş bildirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.