Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İslam Memiş’ten Pazartesi Uyarısı: Rehavete Kapılmayın!

Yeni kabinenin açıklanmasının ardından piyasaların yarınki açılışını yorumlayan Memiş, yeni haftada ekonomideki Şimşek etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu.
İslam Memiş’ten Pazartesi Uyarısı: Rehavete Kapılmayın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni dönem kabinesindeki isimlerini açıklamasının ardından para piyasaları uzmanı İslam Memiş piyasalara ilişkin değerlendirmelerden bulundu. Memiş, yeni kabine ile piyasaların olumlu bir beklenti içine girdiğine işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in getirilmesine ilişkin yorumlarda bulunarak, haftanın ilk iş gününde piyasalarla ilgili beklentilerini paylaştı. Memiş, söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığına da dikkat çekti.

Seçimlerden önce yüksek fiyatlarla alım yapan yatırımcıya da seslenerek, “Seçimlerden önce yaşanan kaosla birlikte döviz alanlar, altın alanlara çok yalvardık. Arkadaşlar yapmayın, manipülasyon yapıyorlar, makasları açtılar.” ifadelerini kullandı.

Piyasalarda Pazartesi günü ister istemez iyimserlik olacağını ileri süren Memiş, döviz kurları ile altın ve gümüş fiyatlarında gerileme olacağına işaret etti. Ayrıca borsada da yükseliş olacağı yönünde tahminde bulundu.

Resmi Kurla Piyasalar Arasındaki Fark Kapandı

Seçimlerden önce elinde Türk lirası bulunan kişilere borsayı önerdiğini anımsatan Memiş, “Özellikle borsa tarafında 4400’e kadar geri çekilme gördük. Buradan giriş yapanlarla da 6000’e kadar bekleyeceğimize dair görüşlerimi paylaşmıştım.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek isminin konuşulmasının da etkisiyle borsada 5000’e kadar yükselişlerin görüldüğünü hatırlattı.

Bu sene için borsa ile dövizin beraber yükselişlerinin görüleceği konusundaki uyarılarını anımsatan Memiş, resmi kurla piyasalar arasında farklılığın da kapandığını kaydetti.

Kabinedeki isimler açıklandığını ve piyasaların beklentisinin gerçekleştiğini ileten Memiş, “Özellikle Ticaret Bakanlığı’na Ömer Bolat’ın seçilmesine çok sevindim.” diyerek görüş bildirdi.

Faizler Yükseltilecek Mi?

Orta ve uzun vadede Mehmet Şimşek’in açıklamalarına odaklanılması gerektiğine işaret ederek, “Faizler yükselecek mi, ortodoks politikalara dönülecek mi? Kredi muslukları açılacak mı? İş dünyası paraya ulaşabilecek mi? Mehmet Şimşek bu konularla ilgili bilgilendirmeler yapacaktır.” dedi.

Kısa vadedeki iyimserliklerde kişilerin rehavete kapılmaması gerektiği konusunda uyararak, hazine ve maliye bakanı değişti ‘rahatladık’ düşüncesiyle değil yine de dövizle altınla borçlanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Gelecek hafta borsada yükseliş, döviz kurlarında ise düşüş olacağı yönünde tahminde bulunan Memiş, vatandaşın rehavete kapılmaması gerektiği konusundaki uyarısını yeniledi.

İslam Memiş açıklamasında, “Fırsatlar şimşek gibidir ve vurduğu zaman gelir geçer, önemli olan orta ve uzun vadeli politikalardır.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın