Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Tahıl Koridoru Açıklaması

İslam İşbirliği Teşkilatı, dün yapılan tahıl koridoru anlaşması konusunda, Türkiye’nin ve diğer çevrelerin gösterdiği çabayı takdir etti.
İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Tahıl Koridoru Açıklaması
HABER GİRİŞ

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan (İİT) dün yapılan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin övgü niteliğinde açıklama geldi.

Teşkilatın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Ukrayna limanları üzerinden tahıl ihracatını durdurma krizini çözmeye yönelik uluslararası çabaların bir parçası olarak Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında Türkiye’de imzalanan üçlü anlaşma memnuniyetle karşılandı.”

Genel Sekreter Hüseyin İbrahim Taha’nın, anlaşmanın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu vurgulayan sözleri aktarıldı. Taha, tarafları savaşın sona ermesini sağlamak ve tatmin edici siyasi ve barışçıl bir çözüme ulaşmak için daha fazla diplomatik çaba göstermeye çağırdı.

Söz konusu anlaşmanın iki ülke arasında çatışmayı kalıcı şekilde sona erdiren ve küresel güvenlik ile istikrarı artırarak siyasi çözüm adına önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle, aylardır milyonlarca ton Ukrayna tahılının ihracatı yapılamıyordu. Bu konuda önemli görüşmeler yaparak somut adımlar atan Türkiye, olayın çözülmesi için büyük çaba harcadı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetleri neticesinde dün nihayet tahıl koridoru konusunda anlaşma yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov’un katılımıyla imzalanan anlaşma ile limanlarda bekleyen tahılların Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınması sağlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.