Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İskoçya GSYİH’si 2020’nin İlk Çeyreğinde %2,5 Küçüldü

İskoçya GSYİH’sinin 2020’nin ilk çeyreğindeki düşüş oranı değiştirilmeyerek yüzde 2,5'lik küçülme olduğu açıklandı. Detaylar şöyle;
İskoçya GSYİH’si 2020’nin İlk Çeyreğinde %2,5 Küçüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yapılan resmi açıklamada, İskoçya GSYİH’sinin 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 2,5 düştüğü doğrulandı. Ülkenin Baş İstatistikçisi tarafından yapılan açıklamada son çeyrekte meydana gelen değişikliğin 17 Haziran’da yayımlanan ilk tahminden revize edilmediği bildirildi.

Güncellenen rakamlar ilk çeyrekte 2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla hizmetler sektöründeki üretimin yüzde 2,4 düştüğünü, imalat sektöründe üretimin %2,9 azaldığını ve inşaat sektöründeki üretimin yüzde 3,6 gerilediğini gösterdi.

Bu sonuçlar Mart ayında kilitleme döneminin başlaması da dahil olmak üzere pandeminin ilk doğrudan etkilerini içerse de Nisan ayındaki büyük düşüşü içermedi.

GSYİH Üç Aylık Ulusal Hesaplar yayınının Ekim-Aralık dönemi için ikinci büyüme tahminini içerdiği bilgisi de verildi.
İskoçya GSYİH İlk Çeyrek
Kaynak: The Scottish Government

Üç Aylık Ulusal Hesaplar raporunun ayrıca ekonomik analiz, tahmin ve modelleme için kullanılan bir dizi başka istatistik içerdiği eklendi. İskoçya GSYİH’si 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,5 düşerken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 düştü.

Burada önceki yüzde 2,3’lük tahminden revize yapıldı. İskoçya hükümeti son dönemde GSYİH büyümesi açısından daha hızlı aylık tahminler geliştirirken Mayıs için son deneysel istatistik 17 Temmuz’da açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Buna göre İskoçya GSYİH’si Nisan ayında yüzde 18,9 ve Mart ayında yüzde 5,5 düştükten sonra Mayıs ayında reel olarak yüzde 1,5 arttı.
İskoçya Mayıs GSYİH
Kaynak: The Scottish Government

Mayıs ayındaki artışa rağmen GSYH, Mart ayında yürürlüğe giren kilitleme önlemlerinden önce Şubat ayındaki seviyenin %22,1 altında kaldı. Nisan ayı boyunca çıktı neredeyse her sektörde düştükten sonra Mayıs ayı sonuçları daha karışık geldi.

Ekonominin bazı bölümlerinin, firmaların ve tüketicilerin fiziksel mesafeye adapte olması ve bazılarının işe geri dönmesi nedeniyle faaliyette bir toparlanma olduğu tahmin edildi. Ancak hizmetler sektöründeki diğer endüstriler çıktıda daha fazla düşüş yaşadı.

Bu arada İskoçya hükümetinin verilerine göre salgının başlangıcından bu yana İskoçya’da toplam 18,558 kişide koronavirüs görüldü. Pozitif testi olan 2.491 kişi öldü ve ölüm belgesinde COVID-19’dan bahsedilen 4193 ölüm kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.