Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelişmiş Dünyanın En Kötü Ekonomisi Olması Beklenen İskoçya, Nisan’da %18,9 Daraldı

GSYİH verilerini açıklayan İskoçya Hükümeti, ilk tam kilitlenme ayı olan Nisan’daki düşüşün yüzde 18,9 olduğunu duyurdu. Mart ayındaki gerileme ise yüzde 5 seviyesindeydi.
Gelişmiş Dünyanın En Kötü Ekonomisi Olması Beklenen İskoçya, Nisan’da %18,9 Daraldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkenin resmi verilerine göre 15,755 vaka ve 2,448 ölüm sayısına sahip olan İskoçya, GSYİH verilerini açıkladı. Nisan ayında yüzde 18,9’luk düşüş açıklamasının öncesinde ekonomist Andrew Wilson’dan gelen; “İskoçya, koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak gelişmiş dünyada en kötü performans gösteren ekonomiye sahip olacak” yorumu dikkat çekti.

Eski bir İskoçya Parlamentosu üyesi olan Nicola Sturgeon’un en güvenilir ekonomisti Wilson, bu sabah BBC’ye verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Bana göre açık olan şey İngiltere, gelişmiş dünyadaki en kötü performans gösteren ekonomi olacak ve sektörlerimizin doğası ve virüsün sınırın kuzeyinde ve güneyinde nasıl davrandığı nedeniyle muhtemelen İskoçya biraz daha kötü olacak. Bence bu V-şekilli bir toparlanma değil, uzun bir toparlanma olacak.”

Andrew Wilson’un İngiltere ekonomisi hakkında söyledikleri, akıllara ülkenin Nisan’da yüzde 20,4’lük daralma kaydettiğini getirdi.
İngiltere Nisan Rekor Daraldı
Kaynak: ONS

Wilson’un uyarılarının üzerine açıklanan rakamlar, İskoçya’nın ekonomik çıktısının ilk çeyrekte 2019’daki yüzde 0,7 büyümenin ardından yüzde 2,5 düştüğünü gösterdi. Yıl boyunca ise 2019’un ilk çeyreğine kıyasla ekonominin %2,3 daraldığı bildirildi.

İlk çeyrek boyunca inşaat sektöründe üretim yüzde 3,4 daralırken, üretimdeki çıktı yüzde 3,3 ve hizmetler sektörü yüzde 2,2 daraldı. Bugün ilk kez yayımlanan yeni aylık GSYİH istatistiklerine göre ise İskoçya GSYİH’sinin Mart ayında yüzde 5 düşüşün ardından Nisan ayında yüzde 18,9 düştüğü tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner
Bu rakamlar, COVID-19’un İskoçya’da kilitleme aşamasının ilk haftalarında ve tam ayındaki doğrudan ekonomik etkisini gösterdi.
İskoçya GSYİH İlk Çeyrek ilk Okuma
Kaynak: The Scottish Government

Bir bütün olarak ilk çeyrekte ve son aylarda üretim neredeyse her endüstri sektöründe düşerken son iki ay içinde üretimde en büyük düşüşe sahip sektörler, kapatılması gereken veya evden çalışmanın mümkün olmadığı sektörler oldu.

Ekonomi Sekreteri Fiona Hyslop; “Koronavirüs pandemisi İngiltere genelinde ekonomi üzerinde son derece ciddi bir etkiye sahip ve bu rakamların da gösterdiği gibi İskoçya bir istisna değil.” dedi.

İskoç İşçi Partisi Lideri Richard Leonard; “istatistiklerin, koronavirüs salgını tarafından İskoçya ekonomisine verilen muazzam hasarı açıkça gösteriyor, devasa işsizlik beklentisi ile henüz keşfedilmemiş ekonomik suların derinliklerine iniyoruz” ifadeleriyle açıklama yaptı.

Diğer taraftan dün Ulusal İstatistik Bürosu’ndan (ONS) alınan rakamlar, İskoçya’nın işsizlik oranının son çeyrekte yüzde 1,1 artarak yüzde 4,6’ya yükseldiğini ve İngiltere’nin yüzde 3,9 oranını geçtiğini gösterdi. İşle ilgili ödenek talep eden İskoçların sayısı Mart ayından Mayıs ayına kadar yaklaşık üçte bir artarak 127.000’e yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.