Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İskenderun Bilançosu Açıklandı! Bu Kez Beklenti Karşılandı mı?

Borsa İstanbul’da işlem gören İskenderun Demir ve Çelik, 2023’ün ilk 9 ayına yönelik bilançosunu paylaştı. Şirket 9 aylık dönem için 1,5 milyar TL zarar açıkladı.
İskenderun Bilançosu Açıklandı! Bu Kez Beklenti Karşılandı mı?
HABER GİRİŞ

İskenderun Demir ve Çelik A.Ş (ISDMR), 26 Ekim’de paylaştığı bilançosuyla sektördeki durgunluğu bir kez daha gözler önüne serdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan finansal sonuçlara göre ISDMR’nin yılın üçüncü çeyreğindeki net karı 885 milyon TL seviyesinde geldi.

Şirket, ikinci çeyrekte 1,6 milyar TL zarar etmişi. 2023’ün üçüncü çeyreğinde kar açıklanmasına rağmen hasılattaki zayıflık ve borç rakamlarındaki artış, 9 aylık rakamların negatif kalmasına sebep oldu.

İskenderun Demir ve Çelik Yine Belini DoğrultamadıKaynak: Fintables

2023’ün ilk 9 ayı ile geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında satışlar yüzde 3 düşüşle 50,5 milyar TL’ye, brüt kar yüzde 74 düşüşle 2,8 milyar TL’ye, esas faaliyet karı yüzde 59 düşüşle 4,2 milyar TL’ye geriledi. FAVÖK, yüzde 70 gerileyerek 3,5 milyar TL’ye indi.

İskenderun Demir ve Çelik’in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre dönen varlıkları yüzde 29, duran varlıkları yüzde 9 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Finansal borçlar yüzde 46 artışla 23 milyar TL’ye, net borç yüzde 3 yükselişle 13,2 milyar TL’ye çıktı.

İskenderun Demir ve Çelik Yine Belini DoğrultamadıKaynak: Paratic Piyasalar

ISDMR, günlük yüzde 1,5 artışla 36 TL’den kapanış yaptı. Hissede haftalık yüzde 2,4, aylık yüzde 16 oranında düşüş görüldü. Yıllık artış ise yüzde 38,5 ile sınırlı kaldı. Yıllık en düşük 25,8 TL, en yüksek 55 TL seviyeleri görüldü.

Gün içinde Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) de bilançosunu paylaşmıştı. EREGL, yılın ilk 9 ayında 3,8 milyar TL zarar açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.