Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret için 2. Toplantının Tarihi Netleşti!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısına başladı. Işıkhan,komisyonun asgari ücreti belirlerken işçilerin geçim şartlarını göz önünde bulunduracağını belirtti. İşte detaylar;
Asgari Ücret için 2. Toplantının Tarihi Netleşti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı başladı. Işıkhan, bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak 5 kişilik Türk-İş heyetinde ilk kez 4 işçinin birden yer aldığını belirtti. Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve karayollarında çalışan bir işçinin toplantıya katkı vereceğini belirtti.

Işıkhan, çalışanları enflasyona ezdirmemek ve asgari ücreti en makul noktada belirlemek için çalışacaklarını, niyetlerinin asgari ücreti mutabakatla tespit etmek olduğunu savundu.

Şartlar ne olursa olsun 21 yıldır kayıt dışı istihdam ve işsizlikle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı ve işsizlik oranının son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,9 olarak gerçekleştiğini aktardı. 2023 başında belirledikleri asgari ücreti Temmuz ortasında ilave artışla ikinci kez artırdıklarını ve bir yılda yüzde 107’lik zam oranıyla işçiyi enflasyona ezdirmediklerini dile getirdi.

Asgari ücrette rakam belirleme noktasında süreci en hızlı şekilde, dengeli rakam ve mutabakatla tamamlama arzusunda olduklarını paylaştı.

Mevcut durumda asgari ücretin bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulandığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İşçi olmadan işveren olmayacağını, istihdamın korunması için verilecek desteklerin kıymetli olduğunu bildiklerini vurguladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, milyonlarca vatandaşın beklediği rakamı belirlemek üzere ikinci toplantısını 18 Aralık tarihinde yapacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.